Вітовтова вежа як арт-майданчик

Старовинна вежа, відома новокаховчанам як башта Трубецького, або, в кращому випадку, Вітовтова вежа, досі залишається для багатьох не більше, ніж просто оригінальною спорудою на під’їзді до Нової Каховки. Але хто її збудував, з якою метою, які таємниці зберігають її стіни? Все це ще належить дослідити, і перші кроки у цьому напрямку вже зроблені.
«В очікуванні легенди» – під таким гаслом минулого тижня  херсонський фестиваль «Terra Futura» завітав до середньовічної башти, перетворивши її на справжній арт-майданчик, на якому були представлені майже всі види мистецтва.

– Ми намагались зробити мікро-арт для нашої вежі, тобто наповнити цей простір маленькими роботами. Чому маленькими? Відповідь дуже проста – для контрасту з великою баштою. Велика башта – маленькі витвори. Чим менші роботи, тим більше виглядає башта, – жартома розповідає один з організаторів заходу Олена Афанасьєва.

Так, уся башта була прикрашена креативними та різноманітними творами художників. Крім того учасники фестивалю побачили історичну реконструкцію «Лицарі великого степу», ленд-арт, почули, як звучить башта в музичному виконанні та навіть стали учасниками танцювального перфомансу. Можна сказати, що на фестивалі було представлено й кіномистецтво, адже тут знімала свою нову стрічку Перша херсонська кіношкола.

Як розповів історик Сергій Дяченко, про вежу ще мало що відомо, але чимало фахівців почали займатись вивченням її історії.

– Нещодавно було проведено наукове дослідження розчину кладки, яке показало, що вежа збудована на початку XIV століття. Тобто у часи литовського князя Вітовта, коли Дніпром пролягав кордон між князівством Литовським і Кримським ханством. Відповідно, існували митниці, одна з них перебувала в районі між Бериславом та Каховкою на острові Тавань, нині затопленому Каховським водосховищем. Поруч, на правому березі, знаходилась дозорна вежа, яка контролювала південну частину острова. Цікаво, що ця башта є найстарішою кам’яною спорудою на Херсонщині, тому нам вкрай важливо зберегти її, – підсумовує Сергій Дяченко.

Організатори та учасники впевнені, що арт-фестиваль довів ідеальність цієї території для проведення культурних заходів. І має великий туристичний потенціал. Захід відбувся при підтримці почесного консула Литовської республіки, виноробного господарства імені князя П.М.Трубецького та Європейського Союзу в рамках проекту “CHOICE: культурна спадщина і сучасність”.

2 3 4 6 7

Сергій Пантоненко