Вода – під ногами, а поля фільтрації – нагорі

27 вересня минулого року на сайті КП «Новокаховський міський водоканал» було оприлюднене повідомлення про наміри змінити діючі тарифи у 2017 році. Згідно наведених даних та розрахунків нова вартість послуг водопостачання та водовідведення обійдеться мешканцям у 19,69 грн. (6,77 грн. – вода, 12,92 грн. – водовідведення) замість колишніх 13,08 грн.

Та, мабуть, більшість жителів, заклопотана своїми турботами і проблемами, спершу не надала цьому уваги. Але, як це часто буває, завжди можна «підігріти» тему, що й зробили деякі ЗМІ. Хоча і зусиль докладати тут не треба, адже очевидно: підвищення тарифу безжально вдарить по наших гаманцях, які, враховуючи нинішні реалії, після сплати комуналки щомісяця будуть майже порожніми…

Після новини, що стосується не лише нашого міста, а всієї країни, представники Національної комісії з регулювання сфери енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) підкреслили: головними причинами підвищення тарифів на холодну воду стало зростання ціни на електроенергію і зниження обсягів споживання.

Ситуацію у нашому місті «НК» прокоментувала начальник відділу водозбуту міськводоканалу Ольга Рашевська:

– У зв’язку з тим, що більшість складових витрат тарифу не змінювалися з 2014 року, розрахунковий на час подання у вересні минулого року на розгляд та затвердження до НКРЕКП, дійсно був збільшений на 53%. Деякі водоканали країни поступово збільшували загалом весь тариф, тож у підсумку на даний час для них збільшення є не таким болючим. Наприклад, в місті Марганець ще з 1.02.2016 року встановлено тариф 15,19 грн., у Павлограді з 2.08.2016 року – 17,82 грн. Цей список можна продовжувати і далі.

Отже, що ж таке цей тариф та чому він постійно збільшується? Спробуємо уявити його у вигляді дробу: в чисельнику знаходяться витрати на послуги водопостачання та водовідведення, а в знаменнику – обсяги спожитої послуги:

Витрати

_________ = 13,08 грн./м³ (діючий тариф).

Обсяг спожитої послуги

Витрати – це електроенергія, паливно-мастильні матеріали, заробітна плата, податки, матеріали, погашення кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку. Як показують реалії сьогодення, складові витрат постійно зростають: збільшується вартість електроенергії, палива зростає мінімальна заробітна плата, і т.д. Вислів: «У нас вода під ногами» можна чути майже від всіх мешканців міста. Так, дійсно, вода у нас найкраща, адже не потребує додаткового очищення. І її ціна сьогодні – 4,56 грн./м³. Але, мабуть, ще не кожен знає: найбільшу частину в тарифі займає послуга водовідведення, яка нині складає 8,52 грн. Відведення стічних вод для нашого міста більш затратна послуга, оскільки очисні споруди знаходяться вище всього міста, стоки потрібно перекачувати, а значить – майже цілодобово використовувати електроенергію.

Як же загальмувати постійне збільшення тарифу? Згадаємо ще одну властивість дробу – коли знаменник (об’єм спожитих послуг) збільшується. Таким чином гіпотетично можна загальмувати збільшення тарифу. У місті вже встановлено біля 70% лічильників води в багатоповерхових будинках та 47% – в будинках приватного сектору. Підприємства та організації нашого міста споживають лише близько 15% від всього обсягу спожитих послуг. Решту – населення. Та є одне велике АЛЕ. Згідно статистичних даних кожен третій споживач, купуючи лічильник води, запитує, де можна придбати магніт. Водоканал несе витрати для надання послуги у повному об’ємі, а споживач надає покази квартирного приладу зменшені за допомогою хитрого «винаходу». Та кого ж ми обманюємо? Не бажаючи встановлювати лічильники й без всякої «хімії» сплачувати за фактично спожиту послугу, ми тим самим допомагаємо збільшувати тариф. Не за горами – поливний сезон. Знову не облічену питну воду будуть безконтрольно витрачати на скромні «палісадники» біля багатоповерхівок. Мешканці приватного сектору теж не квапляться встановлювати лічильники. Ще одна проблема – несправні сантехнічні прилади, особливо в тих квартирах, де досі не встановлено лічильники. На сьогодні сума заборгованості населення складає близько 2 млн. грн.

Закономірне питання: так куди ж дивиться водоканал? Хочу одразу запевнити, що на даний час підприємством закуплені індикатори впливу постійного магнітного поля, які поступово встановлюються на всі лічильники води. На порушників будуть складатися акти з подальшим зверненням в поліцію для відкриття кримінального провадження за крадіжку води. Впродовж 2016 року у 16 багатоповерхових будинках міста КП «Міський водоканал» встановив загальнобудинкові прилади обліку. Маючи дані за півроку, можна констатувати, що місто має вражаючий недооблік води в квартирах без лічильників.

Тому переконливо звертаюся до споживачів: давайте станемо партнерами у наших ділових відносинах. Адже без води та водовідведення наше життя стане неможливим. Таким же чином без оплати послуг діяльність водоканалу буде зупинено.

А тепер – коментар радника міського голови Вадима Мерзлова, оскільки багато запитань щодо ціни води виникає саме до міської влади.

– Одразу поясню: виконавчий комітет сьогодні не має повноважень затверджувати тарифи на водопостачання та водовідведення, – акцентував Вадим Миколайович. – У 2012 році КП «Міський водоканал» став ліцензіатом НКРЕКП. Відповідно водоканал звертається із обґрунтованими розрахунками тарифів, а комісія їх розглядає і надає свій висновок і наказ на затвердження нового тарифу.

Раніше було прийнято: якщо між фактичною вартістю води і розрахованим тарифом є різниця, то держава її відшкодовувала відповідним організаціям, які забезпечують водовідведення та водопостачання цю різницю. На жаль, уже два роки про подібне ніхто не згадує. А це – мільйони гривень конкретно для нашого підприємства. Крім того, коли водоканал мав відшкодування різниці тарифів, було можливо проводити взаємозалік (кліринг) між тими організаціями, яким підприємство заборгувало. Але «Херсонобленерго» поставило питання руба: споживачі мають розраховуватися «живими» коштами, оскільки не було зацікавлено у взаємозаліках. Водоканал щомісяця повинен сплачувати за електроенергію близько 400-600 тис.грн. І це вносить відповідні труднощі у сплаті податків, виплаті заробітної плати і т. п.

Свого часу керівництво водоканалу взяло кредит Європейського банку реконструкції та розвитку на проведення модернізації системи водопостачання і водовідведення, яка функціонувала впродовж багатьох років і вже давно застаріла. Міська рада виступила гарантом повернення кредитних коштів. Були замінені двигуни, малопродуктивні насоси. В результаті впровадження цього проекту був зекономлений 1 млн. кВт/годин. При тодішній вартості 1 кВт електроенергії – 1 грн. Але пройшов час. Вартість електроенергії зросла більше ніж на 100%. Нині промислові підприємства мають за 1 кВт сплачувати більше 2 гривень. Тобто економія зійшла нанівець…

Враховуючи те, що за два останні роки люди отримали достатню «дозу» «шокової терапії» від підвищення вартості газу, електроенергії, підприємство свідомо не піднімало тариф на воду. Міська рада приймала відповідні рішення, аби частково компенсувати борги і врегулювати питання, не допустивши «колапсу». Лише 2016 року підприємству з міської скарбниці виділено 4 мільйони гривень для погашення боргів по заробітній платі, розрахунків за електричну енергію. Але у нинішньому році такої фінансової можливості місто не має, оскільки держава «довантажила» нас додатковими витратами і забрала деякі податки.

Ми детально проаналізували тарифи всіх міст України. Сьогодні практично у більшості вартість одного куба води майже однакова (різниця – 1-3 гривні). Якщо у Новій Каховці нова вартість 1 кубічного метра буде складати 6,77 грн., то в Каховці – 6,46 грн. Але кардинально різняться тарифи на водовідведення, оскільки каналізаційна система – це специфіка кожного міста. У тій же Каховці – 10,96, а в нашому місті планується встановити тариф 12,92 грн. У Вознесенську Миколаївської області ціна на послуги водовідведення і водопостачання складає 40,57 грн. З них 1 куб води вартує 11,6 грн. Місто Марганець – 29,42 грн. (12 грн. – вода, решта – водовідведення). І подібних прикладів багато. Є, звичайно, й нижчі показники обох складових.

Якби тариф підвищувався впродовж минулих двох років, то ця різниця не була б такою відчутною.

Підвищення ціни на послугу, звісно, не панацея. Підприємство має вийти зі збиткових показників хоча б на нуль. А для цього має бути і платіжна дисципліна. Які б труднощі не виникали, воду новокаховчани мають цілодобово. І за цю послугу, як і за будь-які інші, треба платити. Крім того, ми рекомендуємо водоканалу зменшити чисельність штату, оскільки змін за всі ці роки вона не зазнала. У непростих реаліях треба відшукувати шляхи вирішення проблем, вдаючись навіть до таких непопулярних, але вимушених мір.