Володимир Коваленко: «Аби був моральний паритет»

У столиці відбулись загальні збори Асоціації міст України, участь в яких взяли близько 300 представників органів місцевого самоврядування, в тому числі міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

Відкриваючи засідання, очільник асоціації, мер Києва Віталій Кличко нагадав: нині членами АМУ є 650 місцевих рад — 396 міських, 147 селищних, 107 сільських. Впродовж поточного року до асоціації прийняли 75 рад, серед яких 52 — об’єднані територіальні громади.

«Сьогодні це дієва і потужна структура, яка, по-перше, — утримує життєздатність територій по всій Україні, а, по-друге, — має можливість конструктивного діалогу і партнерської співпраці з урядом, Верховною Радою та Президентом», — процитував слова прем’єр-міністра Гройсмана міський голова Володимир Коваленко. Також він зазначив: збори стали підсумком роботи за рік, в ході яких присутні переобрали голову АМУ та склад правління.

— Під час засідання ми розглянули низку організаційних питань діяльності асоціації. Зокрема, заслухали звіт про роботу правління та виконавчої дирекції, ухвалили фінансово-господарський звіт за минулий рік та бюджет на наступний, — розповів Володимир Іванович. — Далі збори перейшли до розгляду питання обрання голови асоціації. Усі делегати знову висловили довіру нині діючому керівнику Віталію Кличку. Як на мене, це правильно, оскільки він має змогу співпрацювати з владою країни, і дорога у їхні кабінети йому коротша. Він представляє і активно відстоює наші інтереси, а ще — дослухається до тих мерів, які працюють давно, не нехтує інтересами маленьких населених пунктів. Продовжили роботу, обираючи склад робочих органів структури. Від Херсонщини також обрали двох членів правління: мера Херсона Володимира Миколаєнка та мене.

— Володимире Івановичу, а як давно ви працюєте в складі асоціації?

— Членом АМУ я став ще на посаді секретаря міської ради, з 2002 року. А до складу правління входжу вже сьомий рік.

— Щодо останнього. Правління АМУ цього року працювало плідно, чи не так?

— Так, варто зазначити, що нинішнього року уряд ухвалив 17 актів, підготовлених за участю експертів АМУ.

Продовжується тісна співпраця з Верховною Радою. За рік, що минає, представники асоціації взяли участь у 118 засіданнях парламентських комітетів, де захищали інтереси місцевого самоврядування. До речі, участь в останньому засіданні правління взяли народні депутати Оксана Продан, Дмитро Білоцерковець, які представляють інтереси асоціації міст України в парламенті. Пані Оксана завжди дає дієві, розумні, відповідальні поради та активно лобіює інтереси місцевого самоврядування. Вона поінформувала нас про те, що не так давно відбулося засідання фракції БПП «Солідарність», її члени згодилися повністю підтримати пропозиції АМУ під час розгляду питання Державного бюджету-2018. Також Оксана Продан подякувала асоціації та керівництву за активну роботу у процесі підготовки проекту Держбюджету.

— Які проблемні питання обговорювались у колі членів асоціації цього разу?

— Серед основних — бюджет наступного року. Асоціація, як вже було наголошено, особливо переймається цим. Серед наболілих проблем, які непокоять міських та селищних керманичів, — заборгованість держави з виплати субсидій і намір перекласти на місцеві бюджети пільг, які, звичайно, жоден не потягне.

Також мова йшла про закон «Про місцеве самоврядування в Україні». Були пропозиції внести до нього певні зміни, оскільки деякі його норми сьогодні заважають нормально працювати органам місцевого самоврядування. Що мається на увазі? На засіданні виступив, як він назвав себе, вже екс-мер Миколаєва Олександр Сенкевич, і навів приклад алогічності Закону, заручником якого став сам: його обрала 80-тисячна громада, а зняли з роботи, найімовірніше за політичними переконаннями, депутати всього 42-ма голосами. Як так? Якщо завинив, порушив закон — є відповідні компетентні органи. А на наступні вибори населення вирішить — чи треба їм такий мер, чи ні. Тому добре, коли є порозуміння між депутатською більшістю і органами виконавчої влади. І добре, коли депутати несуть відповідальність перед громадою, а їхній розум не затьмарюють політичні амбіції. Візьміть ті самі Херсон, Каховку: там провести сесію — це неабияка проблема. Зміни в законодавстві потрібні, і з цим погодилась більшість.

Торкнулися очільники і питання централізованого опалення, яке загнало їх просто-таки у глухий кут. Ця система сплітає в один клубок жителів і бюджетні структури. Населення, на жаль, завжди має борги, через які «Нафтогаз» не дає ліміти, а як результат — страждають усі. А ще є проблема відшкодування різниці в тарифах, яку наростила держава, а потім не розрахувалася. У нас теж висить кругленька сума боргу за бюджетні організації — технікуми, училища, яка досі не компенсована. Гостро стояло питання, підняте мером Славути: чому не сплачують за землю податківці, силові структури? Він додав: тільки написав їм листи, а вже маю косі погляди…

— Прем’єр-міністр Володимир Гройсман в одному з коментарів після засідання АМУ наголосив на тому, що влада на місцях має шукати власні резерви. Про що йшла мова?

— Так, дійсно. Володимир Борисович чітко сформулював: від держави можна вимагати багато, але резерви є й у вас. Як приклад навів практику більшості прогресивних країн світу, в яких майно, нерухомість, земля — це якраз те, що працює на громаду. Є самовільні забудови, майно, що не обліковане, є не інвентаризована земля, є конкретні підприємці та підприємства, які не сплачують, причому — роками. У Новій Каховці, наприклад, за десятки гектар землі колишнього «Соколу», сьогодні не сплачують податки. Існують й інші підприємства, які ще не налагодили відкриту співпрацю. І закон на їхній стороні, а «активісти» та псевдоправдоборці, яким би тільки й смакувати скандали, з цього приводу мовчать. Сьогодні всім за все треба платити — такі правила гри. Тому прем’єр закликав жити й працювати саме таким чином, а тоді вже пред’являти претензії, аби був моральний паритет.

Підготувала Наталія Левченко