Володимир Коваленко: «Ми з вами живемо в цікавий час»

Напевно, немає такої людини, яка б не відчула змін, що останнім часом відбуваються в українському суспільстві. І Новокаховська об’єднана територіальна громада не стоїть осторонь процесів, що відбуваються і змінюють не тільки щоденне життя пересічного громадянина, а й навіть його світогляд.

Про більш конкретні переміни, що відбулися і будуть продовжуватися в нашій громаді, кореспондент «НК» запитав у міського голови Володимира Коваленка.

Найперше – про процес децентралізації, який повинен завершитися у третьому кварталі цього року.

– Утворення Новокаховської ОТГ відбулося спокійно, бо Новокаховська міська рада завжди жила в адміністративному устрої без райради та адміністрації. І певний етап змін, що відбуваються в країні, вже був відображений у діяльності міськради.

Абсолютно здорове за глуздом рішення прийняли дві потужні громади – Козацька і Веселівська – з точки зору приєднання до Нової Каховки. І сьогодні завершується процес вирішення організаційних питань, хоча фінансові майже вирішені.

Вищеназвані дві території вже давно «влиті» в Нову Каховку. І сьогодні в рамках децентралізації зникають територіально-граничні питання, що виникали. Приєднання цих сіл надасть додатковий стимул для розвитку. Зазначу, що жодна структура у Веселому і Козацькому не скорочена, навпаки, стоїть питання покращення якості послуг для сільського населення. Забезпечення деяких ми навіть беремо на себе. Зокрема, перевезення, підключення газу до козацької амбулаторії, що відбудеться буквально через два місяці. В рамках зведеного бюджету плануємо виділити більше 1 млн. грн. на капітальний ремонт покрівлі у Веселівському клубі і біля 300 тис. грн. на ремонт вестибюля в Козацькому. В літній період будемо виділяти кошти на асфальтування і освітлення, тобто починаємо втягувати ці території в ритм життя Новокаховської громади. Вже відбулася розмова з керівництвом винзаводу ім.Трубецького щодо співпраці. Також велися перемовини з «Укргідроенерго» з приводу благоустрою прилеглої до цих сіл території. В ново каховській програмі соціально-економічного розвитку прописане виділення коштів і для цих територій. Хочу сказати, що процес децентралізації не наділив достатніми фінансовими ресурсами сільські об’єднані громади. Тому постає питання наповнення міського бюджету тими ресурсами, що існують. В першу чергу, це надходження від ПДФО (податок на доходи фізичних осіб). В пріоритеті – легалізація робочих місць, думаю, це зрозуміло для всіх. Дуже важливий чинник – легалізований продаж паливно-мастильних матеріалів, акцизних товарів, а також плата за землю. В плані наповнення бюджету для Нової Каховки потужною структурою стала 57-ма мотопіхотна бригада Збройних Сил України. Окрім цього, ми як міська влада намагаємося створювати привабливий інвестиційний клімат. Цього року велику увагу приділимо розвитку туристичної галузі.

– В нових умовах будь-яке бюджетне фінансування передбачене у програмах. Які з них діють у нас?

– Дуже актуальною є житлова програма. Учасникам АТО і ООС ми надали земельні ділянки, однак не всі вони мають фінансові можливості для будівництва. Та все ж таки сподіваюся, що рано чи пізно держава створить для них умови для забезпечення житлом. Сьогодні передбачені кошти на програму «Власний дім». Вона складалася більше для сільських мешканців, але в нашому варіанті трансформована і для містян. Для закріплення медичних кадрів теж діє відповідна програма. На останній сесії міськради її затвердили. Передбачається фінансова підтримка (сплата комунальних послуг) чотирьом лікарям і 10 медсестрам, які винаймають житло.

Розроблена програма «Людський капітал», яка повинна відображати потреби нашої території. Вона буде працювати тільки під дефіцитні професії, в яких є нагальна потреба, наприклад, вчителі фізики чи інформатики тощо. Разом з цим коштом міського бюджету забезпечується програма пільгових ліків і перевезення, допомоги учасникам АТО. Розуміємо, що коли фінансуємо комунальні підприємства, то вони не піднімають складові тарифів (вартість газу, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів). Більше того, у зв’язку з реформою медицини, міністерством передбачено фінансування медиків вторинної ланки тільки на 60%. Зараз вивчаємо можливості фінансування фізкабінету. Не виключаємо, що й зарплату лікарям можемо платити з міського бюджету. На етапі реформування в медичну галузь будемо вкладати кошти з міського бюджету.

У 2020 році запланована досить потужна сума коштів на розвиток міста. Зокрема, благоустрій парку, відновлення тильної сторони Палацу культури, заміну дерев’яного паркану в Літньому театрі, входу до стадіону «Енергія». Розроблено проект реконструкції туалетів на стадіоні. Виготовлено проект на ремонт спортивної зали «Гарт». Зміниться і пішохідна доріжка на вул.Першотравневій (від стадіону до вул.Букіна). Не забувайте про дворічну програму з реконструкції парку біля «Херсоноблагробуду». Зараз обговорюється можливість сучасного освітлення вулиць Електромашинобудівників, Заводської, Соборної, проспекту Дніпровського (до військової частини). Також говоримо про освітлення двох-трьох проходів через високовольтний коридор, які завжди були темними. Найближчим часом біля сміттєвих площадок встановлять контейнери для негабаритного сміття. Особлива увага – асфальтуванню доріг, капітального ремонту водогону, колектору в старій частині міста (біля магазину «40 святих»). Також відновимо ліфт у дев’ятиповерхівках на пр.Перемоги, 3 і 3а. І це ще не весь перелік тих робіт, що в наших планах і програмах.

– На вашу думку, чи зможуть таврійчани піти у самостійне плавання, утворивши громаду з селами Каховського району?

– Наскільки мені відомо, Таврійська громада прийняла рішення об’єднатися з Кам’янською, Новокам’янською і Чорнянською сільськими радами. В обласному перспективному плані це прописано. І тепер їхня доля залежить від рішення Кабінету Міністрів, який повинен затвердити і цей план, і новий адміністративно-територіальний устрій.

– У зв’язку з реформуванням системи освіти, чи буде створюватися у нас опорна школа?

– Скоріш за все, така школа нам потрібна. Такий заклад має особливе фінансування, яке відкриває дуже хороші можливості в сенсі забезпечення умов для навчання. Зокрема, технічного обладнання з метою досягнення найкращих освітніх результатів. Сьогодні відкрите питання щодо подальшого існування ліцеїв, гімназій і спеціалізованих шкіл. За Бюджетним кодексом їхнє фінансування не передбачене, а за освітньою реформою існує перехідний період (до 2022-2023р.р.). Зараз вони фінансуються за старою схемою. Однак питання створення опорної школи вивчається, головне спокійно і виважено до нього підійти. Думаю, після завершення цього навчального року будемо радитися з директорами шкіл.

– В нашому місті на промислових підприємствах велика заборгованість із заробітної плати. Чи можуть сподіватися люди на повернення заробленого, якщо підприємство їм заборгувало?

– Це дійсно так. В боржниках, в основному, ті підприємства, що ліквідуються. На жаль, міська влада не має повноважень впливу на таку ситуацію і на керівників підприємств, хіба що можемо їх просити. Ми звертаємося до них, спілкуємося…

Однією з проблем теперішнього часу є дефіцит обігових коштів. У деяких на складах лежить продукція, яку підприємство не може реалізувати. Багато у промисловій галузі залежить від рішень на державному рівні. Разом з проблемою зарплатних боргів в нашому місті гостро стоїть питання дефіциту робочих рук. І не тільки в медичній галузі. У нас немає кому косити траву, зрізати дерева, виконувати зварювальні роботи, працювати електриками. Молодь, отримавши диплом про освіту, виїжджає. Міграційні процеси накладають свої особливості на життя нашої громади.

– Розкажіть, будь ласка, про ситуацію з перевезенням на території нашої громади. Вже зараз надходять запитання з цього приводу від дачників, які в сезон активно користуються міським транспортом.

– В цілому проблеми з перевезеннями почалися ще минулого літа, і не тільки в дніпрянському напрямку. На інших теж. Мною було поставлене завдання вивчити ситуацію і знайти такий варіант, аби питання перевезення було вирішено. Звичайно, найперше, що потрібно, вибрати перевізника, який здатен це робити. По-друге, у нього повинна бути техніка. Сподіваюся, що ми забезпечимо якісне перевезення наших людей, щоб вони не відчували ніякого дискомфорту, маючи можливість добратися туди, куди їм потрібно, в тому числі і на дачу. Минулого року для КП «Автоцентр» купили два сучасних автобуси. Один для загального користування, другий – для спеціального (перевезення працівників відділу культури, комісаріату, спортсменів тощо). Цього року вже на початку другого кварталу плануємо ще закупити додатковий транспорт, який буде працювати по всіх напрямках. Разом з оновленням автопарку комунальному перевізнику потрібно облаштувати власну автобазу. На жаль, в кінці 90-х на початку 2000-х всі міські автобази були розпродані і сьогодні «Автоцентр» орендує площі.

Проблемою є й те, що багато хто з дачників намагається скористуватися пільговим рейсом. Розумію скрутне становище наших людей, але через брак коштів ми не можемо всі рейси зробити пільговими. Однак увагу питанню перевезення приділяємо. Вже на початку цього року до його вирішення залучені і мій профільний заступник Олег Тарабака, і начальник відділу галузей економіки Тетяна Мандебура, і, звичайно, керівник КП «Автоцентр» Євген Позняк. Дачний сезон розпочнеться своєчасно і в повному обсязі.

– У зв’язку з реорганізацією дитячого протитуберкульозного санаторію «Джерельце», яка подальша доля тих корпусів, що звільняться? Враховуючи привабливість території, чи не буде там приватної забудови?

– Ці споруди – власність територіальної громади області, до якої входять і новокаховчани. Зараз земля, на якій вони розташовані, в нашій комунальній власності, в постійному користуванні за цільовим призначенням «лікувальні заклади». В подальшому маємо намір звернутися до Херсонської обласної ради з проханням і надалі підтримати використання приміщень, що звільняться, саме за цільовим призначенням. Передавати їх в приватні руки нерозумно та й ми цього не дозволимо.

А от будівлю колишнього дитячого кардіологічного санаторію «Дружба» ми передаємо під гуртожиток колишньому електромеханічному технікуму. Відповідний проект рішення вже готовий і на сесії, що відбулася минулого четверга, схвалений міськими депутатами.

Хочу скористатися нагодою та привітати першобудівників Нової Каховки з днем заснування нашого міста. Ми отримали від вас у спадок перлину Херсонщини. Щиро дякуємо та бажаємо всім миру, добра  і здоров’я.

Записала Лариса Голубєва