Володимир Коваленко: «Нова Каховка має майбутнє!»

Наприкінці року, згідно чинного законодавства, яке визначає діяльність органів місцевого самоврядування, новокаховський міський голова Володимир Коваленко звітує перед громадою міста. В рамках такої звітності вже кілька років поспіль він особисто зустрічається з трудовими колективами підприємств, що працюють у місті. Як сам говорить, правду можна донести, тільки дивлячись в очі. Та головним у розмові з людьми є бажання почути проблемні питання.

Кілька останніх років Нова Каховка, як і інші міста України, живе в умовах явних змін, що відбуваються в суспільстві. Неможливо не помічати процесів децентралізації, а реформи в освіті і в медицині торкнулися кожного громадянина. Ці три постулати з певного часу стали визначними в стратегії держави і конкретних територій. І, за словами новокаховського міського голови, враховуючи ці зміни, він як посадова особа разом з виконавчим органом і депутатським корпусом визначають основні напрямки діяльності, передбачають їх у планах і програмах, відстежуючи фінансування і виконання.

Соціальний пакет проживання людини 

Ні для кого не є секретом той факт, що наше життя складається з проблем, яких з часом менше не стає. Вирішення деяких залежить від центральних органів влади (державних), а є й ті, що вирішуються органами місцевого самоврядування. На території Нової Каховки вже давно створені певні умови для мешканців. І завдання міської влади забезпечити надання людям якісних послуг. За словами міського голови, забезпечити так званий соціальний пакет проживання людини. На даний час створено умови для надання населенню більше ста різних послуг. Велика увага приділяється освітнім і медичним питанням, транспортному перевезенню. Створено такі органи виконавчої влади, як відділ реєстрації, центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Децентралізація: в напрямку приєднання

Віднедавна невід’ємною частиною новокаховської громади стали території кількох сусідніх сіл. Рішення про приєднання приймалося мешканцями Веселого, Козацького і Малокаховки добровільно і самостійно в своїх громадах. На даний час питання стосовно приєднання Веселовської селищної та Козацької сільської ра ради вирішено остаточно, Козацької сільської рад вирішено остаточно. Щодо Малокаховки, ХОДА направила документи до Мігрегіону.

Тож віднедавна колишня Новокаховська міська рада стала Новокаховською об’єднаною територіальною громадою.

Чому лікарі без зарплати?

Мова йде про медичну реформу, і вже тепер, коли пройшов певний період часу з початку її реалізації, можна сказати про помилкове рішення щодо різниці в терміні її початку. На практиці вийшло так, що лікарі первинної ланки отримують велику зарплатню, в той час як у вторинній ланці цього не відбулося. Якщо говорити про Нову Каховку, то зараз у центрі первинної медико-санітарної допомоги (первинна ланка) наводиться порядок, тому що на перших етапах були допущені помилки фінансового характеру. Мова йде про кошти Національної служби здоров’я, які треба було направити на розвиток структури.

В цілому на медичну галузь цього року виділено близько 5 млн. грн. В першу чергу звернули увагу на ремонтні роботи. Зокрема, вперше за 45 років капітально відремонтували поліклініку №4 в Основі. Продовжується ремонт хірургічного відділення, що на «Соколі». Вже витрачено 800 тис. грн., проте додаткові кошти ще будуть виділятися і в цьому, і в наступному роках. Разом із цим, через те, що держава не виконує своїх повноважень, з міського бюджету забезпечується закупівля пільгових ліків, інсуліну.

Окрім цього, у резерві міського бюджету передбачено 3,5 млн. грн. на виплату зарплатні медикам, що працюють в стаціонарах (вторинна ланка). Якщо до кінця року держава не забезпечить коштами наших лікарів, то ці гроші будуть виплачені з міського бюджету. Пригадаймо, що вже двічі по мільйону гривень міських коштів скеровувалося на зарплатню лікарям.

У нашому місті в медичній галузі гостро стоїть кадрове питання. Розглядається можливість виділення житла дефіцитним лікарям і наразі вивчається питання разових підйомних для молодих спеціалістів, хоча підтримка лікарів, що беруть участь і різних грантах чи програмах, забезпечується.

Низька народжуваність проти освітян

Освітня реформа вкрай важлива, але, як в кожній з реформ, головне – не втратити суть освітянської галузі. У нас, як і в усій країні, відчутною є проблема зменшення кількості учнів у школах. Однак, незважаючи на це, всі школи збережені і працюють. В рамках реформи на нашій території треба створити дві опорні школи (в сільській місцевості), на діяльність яких буде виділятися більше коштів. До того ж закінчиться упорядкування академічної школи (на базі ЗОШ №4), де будуть навчатися старшокласники.

У 2019-му на освітню галузь спрямовано майже 10 млн. грн. В усіх школах і дитсадках виконані ремонти. На стадії завершення заміна вікон у 10-й школі. Однак кошти спрямовуються й на сучасний розвиток галузі. З міського бюджету доплачують премії педагогам за престижність праці тощо.

Становий хребет громади – бюджет

Серед міст обласного значення Нова Каховка на першому місці з виконання бюджету. У порівнянні з минулими роками, в 2019-му додатково отримано 65 млн. грн., в основному за рахунок сплати ПДФО (податок з доходів фізичних осіб). Загалом надходження до міського гаманця складаються з чотирьох джерел – сплати ПДФО, плати за землю (перевиконання 13%), єдиного податку (перевиконання майже 22%) і акцизу (як додаткове надходження в системі децентралізації). Доходи зі сплати перших трьох надходять активно, а от у сплаті акцизного податку відчувається збій. Це пов’язано з тим, що більшість тютюнових і горілчаних виробів продаються як нелегально вироблені або без акцизних марок. Акцизні надходження від паливно-мастильних матеріалів надходять стабільно, але з наступного року їх забирають до державного бюджету. На щастя, Асоціація міст відстояла акциз.

Бюджет розвитку міста на сьогодні – 50 млн. грн. і до кінця року він становитиме 61 млн. грн. Володимир Коваленко підкреслив: ніколи в історії Нової Каховки такого бюджету розвитку не було!

Щодо фінансування забезпечення життєдіяльності міста, то воно чітко передбачене у програмах, які включені в соціально-економічний план розвитку нашої території.

Кошти дають на проекти

Однією з вимог часу є заздалегідь розроблені проекти. Простіше кажучи, якщо немає готового проекту, кошти (як планові, так і позапланові) з державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) неможливо отримати. Вдалим прикладом в цьому напрямку є розпочатий капітальний ремонт спортивно-футбольного поля «Дніпро» (14 млн. грн.). Також розроблено проект ремонтних робіт спортивної зали «Гарту» (3,5 млн. грн.), яка не ремонтувалася більше 20 років. І передбачено 2 млн. 800 тис. на ремонт баскетбольної і волейбольної площадок, що на стадіоні «Енергія». Зараз ведеться будівництво стадіону зі штучним покриттям на території Дніпрянської школи.

В загальному обсязі на будівельні роботи на спортивних об’єктах виділено майже 18 млн. грн.

Будівництво не за державні гроші

В нашій розмові міський голова зауважив: в нашому місті будівництво ведеться постійно. І воно не державне. Сьогодні в країні відсутнє державне замовлення на будівництво житла. У загальному обласному обсязі Нова Каховка займає третину (35%).

Наразі завершено будівництво будинку на вул.Героїв України, 6. Будується будинок на розі вулиць Горького і Перемоги. Триває реконструкція колишніх гуртожитків агроколеджу під житлову забудову.

Також виділено земельну ділянку (вул.Зорге) для зведення житлового будинку для офіцерів і контрактників, що служать у 57-й бригаді. Вже виготовлено проект і зроблена його експертиза. Можна сказати, що будівельна галузь у місті розвивається. Працюють будівельні організації та фірми, податки від яких надходять саме до місцевого бюджету, що дуже важливо для нашого міста.

Окремо треба сказати про втілення проекту з будівництва великого спортивного комплексу Н2О (вартість 450 млн.грн.). Після завершення будівництва він стане не тільки потужною спортивною базою, а й місцем комфортного відпочинку для мешканців всієї південно-східної частини області.

Благоустрій як обличчя міста

Як вже зазначалося, всі роботи з благоустрою Нової Каховки передбачені відповідними програмами. Наприклад, щодо впорядкування міського парку, то така програма розпланована на десять років.

На часі актуальна проблема підтримки людей з інвалідністю. Людям, які мають певні обмеження у русі, необхідно забезпечити доступність до всіх міських структур. І відповідні проекти вже розроблено (встановлення пандусів біля входу у кінотеатр «Юність» і т.п.).

Попри це, триває відновлення парканів біля будинків на вул.Героїв України, Історичній, в подальшому – вздовж пр.Дніпровського. Зараз вирішується питання стосовно утеплення будинків і помешкання в старій частині міста. Воно пов’язане зі збереженням нашого культурного надбання – кам’яних вишиванок.

Велику суму коштів цього року виділено на внутрішньоквартальне асфальтне покриття, ремонт доріг не тільки у місті. Заасфальтовано дорогу до Кринок, яка проходить повз кілька дачних товариств.

Окремо треба сказати про співпрацю з ОСББ. Завдяки створеному за сприяння громадської організації револьверному фонду у співвласників житла з’явилася можливість отримувати кошти на ремонт покрівель або інші роботи, користуючись безпроцентним кредитом. Плагується, у 2020-му ще поповнити цей фонд.

Діє міська програма забезпечення ліфтового господарства. Мешканці двох під’їздів будинку на Букіна, 62а вже користуються відремонтованим ліфтом. А на сесії, що відбудеться вже в цей четвер, 21 листопада, виділяти кошти (440 тис.грн.) на третій під’їзд для того, щоб відремонтувати підстанцію. І наступного року залишиться 500 тис.грн., щоб запустити ліфт повністю. В планах відремонтувати ліфти в двох будинках – пр.Перемоги, 3 і 3а.

Сьогодні також приділяється увага оновленню основних фондів комунальних підприємств. КП «Автоцентр» придбало три сучасних автобуси, а на 2020 рік передбачено ще 4 млн.грн. для закупівлі транспорту.

Звичайно, до втілення різноманітних проектів залучається громадськість. У 2020-му буде запроваджуватися громадський бюджет. Після розгляду пропозицій окремих громадян відбудеться голосування і за його підсумками відбудеться фінансування тієї чи іншої ідеї. До речі, хочеться почути думку громадськості стосовно капітальної реконструкції парку на площі Сільських Будівельників.

Окремо про озеленення

В розмові з міським головою ми не могли не спитати про найболючіше питання кількох останніх днів: обрізки дерев. Володимир Іванович повідомив: в місті існує і діє програма оновлення зелених насаджень. Настав час, коли тополя і акації, що на перших етапах життя молодого міста слугували елементом закріплення піщаного ґрунту, свою функцію виконали. Зокрема, репродуктивний стан тополь завершився, стволова частина вигнила. І коли мешканці міста обурюються з приводу того, що їх спилюють, то вони повинні розуміти – ніхто стихійно їх не прибирає з вулиць. Ці дерева давним-давно несуть загрозу людям. Заміна дерев та інших насаджень відбувається планово. Відповідну програму для нашого міста розробляли спеціалісти інституту, що працює на базі відомого уманського парку «Софіївка». На кожне зрізане дерево висаджується нове. І на сьогодні в місті вже висаджено більше 7тисяч нових дерев.

Завершуючи нашу розмову міський голова Володимир Коваленко зауважив: новокаховчани повинні знати і розуміти, що і міський виконавчий комітет, і депутатський корпус, і міський голова, і працівники більшості структур знають про свою відповідальність, думають про майбутнє цього міста, працюють в сучасному законодавчому полі. «Попри ті проблеми, що існують, ми розвиваємо наше місто, і любимо його не менше тих, хто це просто декларує. Сподіваємося на співпрацю з громадою. Нам треба об’єднати зусилля і успішним містом увійти в загальну карту розвинутої України», – акцентував він.