Володимир Коваленко: Влада – це справедливість…

…Якщо справедливості немає, то будь-яка влада повинна будувати шлях у напрямку до неї. Постійно говорю молодим депутатам і новим заступникам, які віднедавна прийшли на роботу: ми надавачі соціальних послуг, причому, справедливих послуг. Не все виходить так, як хочеться. Проте розуміння людських проблем повинно бути закладеним на рівні свідомості.

Приводом для розмови з міським головою став протест проти підвищення тарифів на газ і електроенергію. Протестувальники, що тричі збиралися під стінами виконкому, наполягали на тому, що міська влада повинна вплинути на ситуацію. Зокрема, на керівництво газових компаній «Херсонгаз» (Новокаховська філія) і «Херсонрегіонгаз».

– Що робити людям похилого віку, які мало того, що належать до групи ризику через коронавірус, так ще й вистоюють на морозі з трьох годин ночі під міськгазом?

– Ще до нового року на нараді під головуванням першого заступника губернатора Дмитра Бутрія ми піднімали питання недоречності підвищення вартості тарифів. Ситуація з людьми старшого покоління вже тоді була прогнозованою. Керівник «Херсонрегіонгазу» Альберт Зангієв сказав: «Як Альберт я вас розумію, а як Альберт Георгійович нічим допомогти не можу». Ми намагалися пояснити, що старенькі люди не розуміють, що таке електронний кабінет (Який кабінет? У мене однокімнатна квартира)… Люди похилого віку взагалі не розуміють, як користуватися засобами електронного зв’язку. На жаль, органи місцевого самоврядування не мають ніякого впливу на ситуацію, що склалася. Якщо б це все запровадили хоча б півроку тому або продовжили б термін укладання угод, люди зорієнтувалися б, і не тільки стовпотворіння під місьгазом можна було уникнути

– Чому в середині опалювального сезону підвищилась вартість енергоносіїв для населення? Людям під виглядом приведення до єдиного стандарту виставляють борги за газ 2015-2018 років. Як це розуміти?

– Сама ситуація, що склалася, прийняла форму абсурду. Хіба так важко порахувати дохід кожної сім’ї? Державою запроваджено більш жорсткий механізм призначення субсидії. Через формальні дрібниці багато хто залишився без неї. Так не можна вчиняти. Люди дійсно доведені до відчаю: пенсія в 2 тисячі гривень, субсидії немає, заплати за комунальні послуги – і все: або платити, або жити? Ще не було мітингів, а я як член правління Асоціації міст України (АМУ) телефонував виконавчому директору Олександру Слобожану. Він скинув мені лист-звернення до Кабінету міністрів з проханням не піднімати тарифи ані для населення, ані для комунальних підприємств. В нашому місті 45% тарифу на воду становить вартість електроенергії. Підніми ціну електроенергії – і це вдарить по населенню. Сьогодні ми обговорюємо цю проблему з усіх боків. На останній сесії депутати прийняли рішення про звернення до президента, Кабміну, Верховної Ради, АМУ.

Щодо боргів, то до нас не надходило таких звернень, якщо будуть – будемо звертатися вище. На даний час через локдаун не можемо терміново зібрати правління АМУ і зустрітися з профільним міністром. Але ми не сидимо склавши руки.

– На останній сесії міськради депутати прийняли рішення розглянути питання використання газових мереж АТ «Херсонгаз». Чи можливо передати їх на баланс громади, як це зробили в одному з міст Закарпаття?

– Ми можемо прийняти любе рішення сесії, але юридично оформити це буде дуже важко. Наразі немає механізму його виконання.

– З приводу здорожчання електроенергії: майже вся Нова Каховка прорізана лініями електропередач, а новокаховчани не мають з цього ніякого зиску…

– Єдине, що має громада, – процент сплати за землю. Ще років з десять тому за міністра енергетики Продана п’ять міських голів (тих, де працюють гідроелектростанції) їздили до нього і просили хоча б для комунальних підприємств продавати електроенергію за ціною собівартості або з невеликим процентом нарахувань. Нам було відмовлено через нерівність умов у порівнянні з іншими територіями. Каховська ГЕС як підприємство – один з основних платників податків з високим рівнем зарплати і соцгарантій для працюючих. А от мережі ніяк не задіяні в сенсі користі для мешканців громади.

24 грудня минулого року прем’єр-міністр Шмигаль відкрив у Піщаному лінію у 750 кВ. В сенсі користі для нашої ОТГ – це теж додаткові робочі місця і податки. Колись на рівні області я піднімав питання перенаправлення податку на воду, що Каховська ГЕС сплачує в обласний бюджет, до Нової Каховки. Це солідні гроші: за квартал ця сума складає близько 7млн.грн. Було б добре, якщо б наше місто отримувало хоча б третину цих коштів. Але, на жаль, ні. Наша території ніяких додаткових преференцій від електромереж не має.

– Після відкриття лінії Денис Шмигаль відвідав прийомне відділення, що в рамках проекту «Велике будівництво» відремонтоване в соколовському корпусі міської лікарні. Які у нього залишилися враження не тільки від лікарні, а й від міста?

– У той день лив такий дощ, що місто він не побачив. Проїхав по окружній дорозі до лікарні та й все. Він відзначив високий рівень підготовки відділення: мовляв, такого, як у вас, дуже мало по країні. З 15-го числа цього місяця очікуємо надходження апаратури, кошти для закупівля якої, за словами керівника обласного департаменту охорони здоров’я Віктора Короленка, вже надійшли. Прем’єр-міністр, пройшовши весь ланцюжок хворого від початку звернення до встановлення діагнозу, залишився задоволеним. Єдине, що його вразило, – це розмір зарплати лікарів. Так а до кого ж питання?

– А він чує те, що йому кажуть? Чи як чиновник: приїхав, перевірив і поїхав до Києва?..

– Він достатньо глибоко розбирався у питаннях, пов’язаних з роботою приймальних відділень і, як мені здалося, хотів знати реальну картину того, що відбувається в лікарні провінційного містечка.

– Прем’єр-міністр, як і міністри в уряді, мають економічну освіту. Чому ж наша країна в такій економічній кризі?

– На жаль, соціальників серед них немає. І це дуже прикро, бо немає досвіду розуміння, що може бути гірше. Теоретичних знань багато, а от реалії інші. Що я хочу сказати: міністри, які приходять у школу органів місцевого самоврядування, по-іншому сприймають світ. В них є вишколеність, вміння оперативного цифрового аналізу. А будь-який міністр, який був мером міста, спочатку дивиться на те, що відбувається навколо: як люди одягнені, скільки автомобілів, які дороги, як вони підметені, стан лікарень, садочків та шкіл. Що бачить господарник? Результат роботи. Якщо в місті немає бюджету, важко розраховувати на те, що воно буде добре виглядати. Ну а якщо знаєш теорію, то це велика справа. Він не запитував мене, як ви бюджет приймаєте або які у вас проблеми. Я хочу сказати, що проблеми людей треба розуміти, ними треба жити. Наскільки це вдається міністрам, я не знаю. Якщо ти цього не розумієш, то і рішення будуть відповідні.

– Як складаються відносини з новим депутатським корпусом і його керівництвом?

– Ви ж знаєте, що я вже не перший термін працюю міським головою. Якщо говорити про сьогоднішній корпус, аналогічну ситуацію я відчував у 2006 році. У меншій мірі в 2015-му. Кожного разу, коли приходять депутати, у певної частини з них складається враження, що багато чого було зроблено не так, або до них взагалі нічого не робилося. З часом, коли вони починають розпізнавати реалії, приходить розуміння того, що і до них працювали і після них будуть працювати. Вибори-2020 пройшли на партійній основі, яка не надто вдала для органів місцевого самоврядування. Думаю, в чомусь філософія мажоритарної системи була зручнішою. Звичайно, у депутатів багато запитань, деякі з них, можливо, некомфортні. Вони хочуть контролювати місцеву владу. Немає питань. Тільки треба визначити механізм цього контролю. На останній сесії, що відбулася 14 грудня, як раз про це йшла мова. Обговорювалася можливість участі депутатів у тендерних комісіях. Ніхто не заперечує проти цього, але повинен бути чіткий механізм цієї роботи. І в цій площині ми знаходимо спільну мову з секретарем міськради Дмитром Васильєвим. Ще домовилися з депутатами конфліктні або недоопрацьовані рішення не виносити на сесію. Щодо розгляду земельних питань намітився напрямок в сенсі розуміння загальної картини з узгодженням із містобудівною документацією. Окрім цього, я запропонував депутатам на власні очі побачити стан підвалів у будинках, покрівель, літніх майданчиків у дитсадках, також відвідати школи та інші заклади, щоб мати уяву про їхній стан, бо об’єм робіт з їхнього утримання більший в десятки разів. Для чого це? Щоб далі послідовно, з врахуванням важливості і першочерговості, вирішувати питання.

– Якщо говорити про децентралізацію, процес якої ще не завершено, але все ж таки, які переваги буде мати Нова Каховка як центр Каховського району?

– Основна перевага у ще більшому розвитку міста, що передбачає тісну співпрацю і удосконалення усіх послуг, які надаються на нашій території. Скоріш за все, центр адміністративних послуг буде мати характер районної структури. Також треба розраховувати на те, що послугами відпочинку, спорту, освіти, медицини можуть за бажанням скористатися мешканці всього району. Звісно, для цього потрібно вкладати кошти і пам’ятати про фахівців. Днями в рамках програми «Власний дім» ми обговорювали питання забезпечення житлом спеціалістів-лікарів. З головою районної ради Валерієм Брусенським тісно співпрацюємо. Нещодавно приїздила до нас ліквідаційна комісія з приводу створення районної адміністрації, яка буде розташовуватися на Історичній, 52. Вже складено кошторис для капітального ремонту цієї будівлі. Розрахунки такі: 140 чоловік буде в адміністрації. Приблизно 60 працюватимуть в Новій Каховці, решта – в колишніх районах, щоб наблизити послуги до людей. В нашому місті ми повинні надати мешканцям району можливість отримати ті послуги, яких вони потребують. Щоб вони не їхали за ними в Херсон або в інші міста.

Спілкувалася Лариса Голубева