Вони вивчають клімат і погоду

Гідрометеорологічній службі України виповнюється 100 років. Вітаємо її працівників з професійним святом! А до уваги наших читачів пропонуємо матеріал про створення і становлення Каховської гідрометеорологічної обсерваторії, яку очолює Валерій Олійник.

19 листопада 1921 року декретом Ради народних комісарів УРСР було створено національну гідрометеорологічну службу України. Указом Президента України від 11 березня 2003 року було встановлено професійне свято «День працівника гідрометеорологічної служби України», яке відзначається щорічно 19 листопада.

Каховська гідрометеорологічна обсерваторія починає свою історію з невеличкої метеостанції «Берислав» II розряду, організованої 15 серпня 1930р. Гіпроводом СРСР. Спостереження на станції проводились з 15 серпня 1930р. до серпня 1941р. Під час Другої світової війни робота станції перервалася, відновлення відбулося після фашистської окупації 8 квітня 1944р.

Метеостанція розташовувалася в південній степовій частині УССР, на правому березі Дніпра, в північно-східній частині Берислава.

До плану будівництва Каховської ГЕС постановою Ради Міністрів СРСР від 19 квітня 1954 року було включено будівництво об’єктів озерної гідрометеорологічної станції. 1 листопада 1956 року вирито котлован будівлі.

20 квітня 1959 року метеостанцію перенесено на 6,5 км в південно-західному напрямку з Берислава до села Веселе та розпочато метеорологічні спостереження.

З травня 1966р. обсерваторію «Нова Каховка» реорганізували в Озерну станцію, в зв’язку зі зміною роботи гідрологічного відділу. З 15 червня 1997р. Озерна станція змінила статус на ГМО «Нова Каховка» (наказ №54 від 28.05.1997р.).

З 1 січня 2012р. ГМО «Нова Каховка» перейменована в Каховську ГМО (наказ УкрГМЦ №98 від 23.12.2011р).

Територія станції (1,86 га) розташована на правому березі Каховського водосховища у пригребельній частині Каховської ГЕС. Висота станції 26,4м. Висота барометра над рівнем моря 25,3м.

Із самого початку діяльності обсерваторії організована робота гідрохімічної лабораторії, яка в 2007р. перейменована в лабораторію спостережень забруднення поверхневих вод. Для вивчення гідрометеорологічного режиму Каховського водосховища було організовано 21 гідрологічний пост.

Після детального аналізу та вивчення басейну Каховського водосховища закрито 12 гідрометеорологічних постів та залишено 9 рейдових постів, які працюють до теперішнього часу.

В 1986 році Дніпропетровський ЦГМ передав річковий гідрологічний пост Калинівське, який до цього часу підпорядкований Каховській ГМО.

Восени 1996 року була відкрита радіоекологічна лабораторія, яка веде моніторинг радіоактивного забруднення п’яти областей південного регіону України. Дані спостережень надходять з 12 пунктів спостережень Дніпропетровської, Запорізької,Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Лабораторія проводить обробку і вимірювання сумарної бета-активності проб атмосферних випадінь, а також здійснює відбір проб води та ґрунту в 30-км зоні впливу Запорізької та Південно-Української АЕС.

Нині Каховська ГМО проводить метеорологічні спостереження за програмою II розряду: температурою та вологістю повітря, температурою ґрунту на поверхні та на глибині 40 см та на висоті 2 см, параметрів вітру, за атмосферними явищами та опадами, визначення висоти нижньої межі хмар, дальності видимості, атмосферного тиску за допомогою приладу БАР,радіаційним фоном, спостереження за ожеледно-паморозевими відкладеннями, за небезпечними та стихійно небезпечними явищами, за сніговим покривом. Також проводяться спостереження за випаровуванням з водної поверхні по випарнику ГГИ-3000.

Одночасно з відкриттям станції проводяться агрометеорологічні спостереження за станом і розвитком сільськогосподарських культур та плодових дерев, запасами вологи у ґрунті, температурою на глибині залягання вузла кущіння у озимої пшениці, глибиною промерзання та відтавання ґрунту, сніговим покривом. Складаються прогнози настання основних фаз розвитку сільськогосподарських культур та плодових дерев, заморозків за методом Михайлевського, запасів продуктивної вологи на початок весни. Виконуються маршрутні обстеження посівів у різні періоди їхнього розвитку та визначення життєздатності зимуючих с/г культур та садів.

Колектив станції неодноразово нагороджували дипломами та грамотами за якісну роботу, високий професіоналізм та за значний внесок у забезпечення роботи галузі.

Протягом багатьох років Каховська ГМО є базою для проходження практики студентами різних фахів.