Вулиці перейменовані. Що далі?

переименование улицЧи треба буде у зв’язку з перейменуванням вулиці змінити документи про власність на нерухомість? Скільки це буде коштувати грошей і сил? Чи треба терміново змінювати реєстрацію у паспорті? Чи треба буде міняти техталони на автомобіль? Скільки обійдуться місту таблички з новими назвами? Ці та багато інших питань непокоять зараз мешканців, а особливо тих, хто проживає на вулицях, які нещодавно уже змінили назву. Нагадаємо, таких у Новій Каховці наразі десять.

Аби пролити світло на ці питання, минулого тижня на чергове засідання робочої групи з питань «декомунізації» були запрошені спеціалісти відповідних структур – керівники та представники міграційної служби, пенсійного фонду, КП «Екосервіс», «НК ЖЕУ», податкової, державної нотаріальної контори.

«Перші кроки зроблені. Ухвалено рішення міськради щодо перейменування 10 вулиць, прийнято рішення щодо демонтажу пам’ятного знаку «Слава праці», що навпроти електромашу. Настав період роз’яснювальної роботи, – зазначив голова робочої групи Олександр Лук’яненко. – На жаль, закони у нас часом такі, що про їхні наслідки «творці» на печерських пагорбах не думають. Чітких вказівок немає, тому всі комісії у різних містах дають рекомендації у силу того, як розуміють діюче законодавство. Хочеться, аби в Новій Каховці з приводу цих питань так званого «інформаційного вакууму» не було.

У ході обговорення представник КП «НК ЖЕУ» поінформував про кількість будинків,  розташованих на перейменованих вулицях. Всього їх 110. Потрібно змінити 127 покажчиків назви вулиці. Орієнтовно це обійдеться у 31 тисячу 750 гривень. Зазначимо, це лише будинки, які обслуговує ЖЕК.

Говорили і про демонтаж пам’ятного знаку «Слава праці». За словами начальника КП «НК Екосервіс» Василя Нікуліна, конструкція має дві частини: наземну (15 м – у висоту, 6 м – у ширину) та підземну – 24 м² міцного бетону, закопаного в землю на два метри. Верхню частину через нестандартні габарити доведеться розпилювати. Аби її зняти, знадобиться близько 9 тисяч гривень. Приблизна вартість повного демонтажу в цілому – 43 тис. грн. З приводу цього питання пролунало багато найрізноманітніших пропозицій. Зійшлися на тому, що доцільніше залишити «постамент», а на ньому замість заборонених серпа й молота, сконструювати щось нове. Що саме – запитати у громади міста. Ключовим тут, звісно, має бути питання економії. Як зазначила депутат Олена Михайлова, нафантазувати можна багато, а от де взяти кошти на втілення цих «мрій»?

Питання, що хвилює, напевно в першу чергу містян, це реєстрація проживання. Як повідомила Світлана Кулик, начальник міграційної служби, з 1 квітня дана служба передає повноваження здійснювати реєстрацію новій структурі, що буде сформована при виконкомі. Сам механізм приблизно такий: людина звертається із відповідною заявою, і, на підставі рішення про перейменування вулиці і заяви, поряд зі штампом так званої «прописки» у паспорті з’явиться новий. У базі будуть також зроблені відповідні зміни. Конкретних строків для цього процесу не встановлено. Все це, за словами Світлани Володимирівни, буде робитися поступово, безкоштовно, а головне – за бажанням самих жителів. З того моменту, коли нова назва буде зафіксована у реєстрі.

Наталія Татаровська, завідуюча Новокаховською державною нотаріальною конторою, в свою чергу, пояснила: «Назви вулиць змінювалися і раніше, нічого страшного у цьому немає. Єдине, що буде викликати труднощі – проводитиметься подвійна перевірка, по старій базі і новій, що для населення у цей перехідний період коштуватиме 55 гривень. У всіх нотаріусів міста вже є завірена копія рішення міської ради про перейменування. Реєстрація для операцій з нерухомістю не має значення. Замінювати документи на нерухомість також не треба. Обов’язкової заміни потребує техпаспорт на автомобіль».

Що стосується податкової, то за словами її представників, жодних роз’яснень з цього питання поки що не було. «Ми продовжуватимемо працювати по державному реєстру, – зазначили податківці. – Внесення змін у держреєстр юридичних та фізичних осіб-підприємців є обов’язковим. Юридичним особам ці зміни обійдуться в 410 гривень, фізичним особам-підприємцям – 140 грн».

Пенсійний фонд запевняє, що проблем у населення з виплатою пенсії у зв’язку зі зміною назви вулиці, на якій зареєстроване місце проживання людини, не буде. «Пенсії видаватимуться у звичайному режимі, ми будемо оновлювати базу і вносити зміни. Усі клопоти – покладені на наші плечі», – наголосила начальник ПФ Людмила Метляєва.

Також під час засідання мова йшла про вулиці, які можуть підлягати перейменуванню вже у недалекому майбутньому. Це, наприклад, такі як Карла Маркса, Піонерська, Жовтнева, Першотравнева, Паризької Комуни та інші. Їх рекомендує перейменувати Інститут національної пам’яті. А тому було зазначено: відкладати у довгу шухляду не варто, бо «перейменують без нас».

За словами начальника управління містобудування та архітектури Миколи Плюйка, необхідні документи щодо перейменування вже направлені у відповідні інстанції, тому офіційно, у реєстрі, нові назви вулиці отримають у квітні. Сама заміна назв для міста нічого не коштує.

Як бачимо, проблемних питань, все ж таки не уникнути. Особливо головного: де взяти кошти на виконання вищевказаних робіт з демонтажу, для придбання покажчиків, внесення змін у статути та документи юридичних осіб, серед яких є школи, дитячі садочки. Варіантів, як зазначив О.Лук’яненко, небагато: це може бути компенсація за рахунок державного або місцевого бюджетів, а також пільг. Усе необхідно обрахувати, а комісія повинна сформулювати конкретні пропозиції.

На цьому була поставлена кома. Про подальші роз’яснення, які будуть надаватися окремими структурами, ми також будемо інформувати наших читачів