Вимоги до друкованої продукції та шкільної форми

Щодня, йдучи до школи, наші діти тягнуть на собі великі рюкзаки, за якими іноді не видно самого школяра. Задаєшся питанням: що в них, навіщо так багато? І це у вік новітніх технологій!

А ви коли-небудь замислювалися, яку вагу мають підручники вашої дитини, або з якого паперу мають бути їхні сторінки? Натомість існують відповідні гігієнічні вимоги до друкованої продукції.

Державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей» (далі – санітарні правила) поширюються на видання газетні, журнальні, книжкові (у т.ч. навчальні видання, підручники, посібники), а також іншу друковану продукцію, призначену для використання дітьми, що видається в Україні.

Порушення санітарних норм і правил тягне за собою дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства. Санітарні правила – обов’язкові для виконання суб’єктами видавничої справи, незалежно від відомчої належності та форм власності.

У виданнях для дітей усіх вікових груп необхідно використовувати непрозорий папір, який забезпечує непрозорість друкованих елементів із зворотного боку сторінки не менше 90%, що попереджує пов’язані з цим можливі порушення зору. Білизна паперу, залежно від номера, марки та сорту, повинна складати 70-88%. Поверхня паперу повинна бути гладкою, без засміченості, без глянцю.

Загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля, не повинна перевищувати допустимі гігієнічні норми перенесення учнями ваги на відстань до 3 км: 1-2 класи – 1,5-2,0 кг; 3-4 класи – 2,0-2,3 кг; 5-6 класи – 2,3-3,0 кг; 7-8 класи – 3,0-3,5 кг; 9-10(11) класи – 3,5-4,5 кг.

Вага кожного підручника не повинна перевищувати: для 1-2 класів – 300 г; 3-4 класів – 350 г; 5-6 класів – 450 г; 7-10 класів – 500 г; 11-12класів – 600 г. Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20%.

Багато дебатів і навколо шкільної форми. В Україні скасували шкільну форму, але є обов’язковий дрес-код для учнів шкіл. Батьки помилково вважають, що новий закон передбачає вседозволеність. Справді, згідно із законом шкільна форма більше не є обов’язковою, утім, це не означає, що скасували необхідну для допущення до навчального процесу форму одягу учня.

Батькам не слід забувати, що культуру виховують в дитинстві. Тому в школі повинна бути класична форма одягу, бо потім, у дорослому віці, важко довести жінці, чому не можна одягати в офіс чи у державну установу міні-спідницю, а чоловікові приходити в коротких шортах.

Одяг для школи – це вільний вибір дитини або її батьків. Єдиними вимогами до такого одягу є охайність, зручність, відповідність сезону. Будь-які вимоги по стилю, кольору або інших атрибутів шкільного одягу неприпустимі і незаконні. Обов’язкова шкільна форма – це принципово інше, і інша тема розмови.

Інспекція у справах захисту прав споживачів