«Я краще людям правду скажу, ніж пообіцяю, наприклад, зробити дорогу»: Інтерв’ю з Іваном Вінником

Учасникам Клубу молодих журналістів випала нагода поспілкуватись із Іваном Вінником – народним депутатом, що балотується у 2019 році на 184-му окрузі. Нижче Іван Юлійович відповідає на актуальні запитання та ділиться своїми планами на майбутнє.

– Ви розповідаєте на прикладі Роттердам+, що є насправді пропаганда, а що – свобода слова. Яку пораду ви можете дати людям, як автор законопроекту №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері», як відрізняти пропаганду від достовірної інформації?

– В мене немає абсолютного рецепту. Можна сказати, я тільки вивчаю царину свободи слова. Законом дуже складно закріпити якісь кодекси, принципи подання інформації.

– Тоді, запитаю таким чином – зареєструвавши даний законопроект, як ви самі збирались відрізняти пропагандистські ресурси від тих, що висвітлюють події, користуючись свободою слова?

– Власне я запропонував ввести термін «пропаганда» в закон Про національну безпеку, а визначити його так – це форма перетворення інформації з метою спотворення громадської думки.

– Ви працювали слюсарем в ТОВ «Новокаховський електромеханічний завод», заступником начальника постачання в ЗАТ «Чумак» (м.Каховка), заснували ТОВ «Завод будівельних матеріалів № 1», а потім вирішили піти в політику. Чому так вийшло та яка була у вас мотивація?

– Я не знаю, чи повірите ви – нудно стало, хотів спробувати щось нове. Ми побудували завод, він працював, а я сидів на роботі та не знав – чим себе зайняти, все працює автоматично. В мене було декілька варіантів подальших дій. Я міг, маючи певний дохід, подорожувати, міг серйозно зайнятись спортом, міг присвятити себе родині. Але я прийняв рішення кинути собі черговий виклик та у 2016 році стати народним депутатом.

– Коли ви балотувались у 2012 році вам відмовило дві партії: «Батьківщина» та «УДАР». Як ви вважаєте, чому так сталось та, можливо, проблема була у вас?

– В УДАРі я зустрічався з Ковальчуком, він мені відверто натякнув – щоб висунутись від УДАРу потрібно дати якусь цифру на розвиток партії, я зрозумів, що мова йшла приблизно про 150 тисяч доларів. Я дуже на це образився, тому що бачив по телевізору палаючі очі наших лідерів, які так бажають демократичних змін, а мені кажуть, що я повинен ще щось заплатити, щоб вступити до партії. Я тоді поплатився 8 обшуками на підприємстві за те, що вступав в опозицію до діючої Партії Регіонів. Щодо «Батьківщини», то я зустрівся з Яценюком, Мартиненко, Ледовських, я їм все розказав, запропонував свою кандидатуру і знову ж таки – все повз вуха. Якщо пригадати, то в 2012 році у нас було 5 проблемних округів, наш був у цьому списку, якщо Батьківщина під приводом Яценюка стала б нас тоді захищати – ми б точно стали депутатами. Я приїхав до Києва, а Яценюк пояснив мені: «Ти ж зрозумій, як воно працює. Ми так домовились, потім зробимо переголосування». Для мене це був шок, по телевізору одне, а насправді – «договорняк» був ще у 2012 році.

– У інтерв’ю з Наташею Влащенко для порталу 112UA на питання про те, чому всі бізнесмени так хочуть стати політиками ви відповіли, що є два шляхи: або ти живеш закордоном, або ти залишаєшся українцем та змінюєш свою країну на краще. Також, ви зазначили, що й самі хочете йти по другому шляху – бути українцем. Що саме вас не влаштовувало у державі?

– Мене не влаштовувало те, що ми були слабкішими і на нас напали. У 2014 році ми втратили 25% економіки, я не можу проїхати в Крим, бо мене арештують на кордоні. Мене не влаштовує те, що я не можу подивитись футбол на Донбас Арені, тому я вирішив піти у владу та змінювати країну в силовому компоненті. Та я вважаю, що в цьому питані я досягнув певного успіху, зокрема збільшення зарплат військовим майже у 7 разів, соціальний захист, півтора мільйони виплати сім’ям загиблих, компенсація вартості оренди житла – це все мої законопроекти. 57-а бригада у місті Нова Каховка – це все невипадково, я хочу тут жити, щоб у нас тут не стріляли.

– Також, хочеться задати таке питання – чи є у ваших планах створення інструментів боротьби з корупцією?

– Звісно. Ми створили партію «Політична влада народу». Можливо, ми будемо брати участь в загальнодержавному багатомандатному окрузі, хочемо завести в парламент фракцію, можливо ця фракція буде впливова, а далі боротьба с корупцією буде здійснюватися досить простим шляхом – скасування готівки. Дуже просто поборотись з корупцією – прибрати причину, готівкові гроші.

– Інтерв’ю з вами носить таку назву: «Якщо політик не влаштовує суспільство, його не оберуть». На вашу думку, ви влаштовуєте суспільство та чи оберуть вас?

– Не можу казати точно, вибори покажуть. Я вважаю, що влаштовую. Можливо, 21 липня виявиться, що округ влаштовує хтось інший, я до цього з розумінням ставлюсь. Доречі, це не означає, що я буду коригувати стратегію. Я краще людям правду скажу, ніж пообіцяю, наприклад, зробити дорогу, щоб вони проголосували за мене.

Матеріал підготувала Анастасія Затуринська