Як діяти, якщо службова особа вимагає хабар

stop-korupciya

Про те, що робити законослухняним громадянам та як діяти, якщо службова особа вимагає хабар, розповів головний спеціаліст з запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації Вадим Яцик.

Він зазначає, що у випадку, коли службова особа вимагає хабар, слід поінформувати про цей факт правоохоронні органи. В такому випадку відповідними структурами буде вжито заходи і факт давання хабаря буде контрольований і зафіксований, а посадова особа понесе покарання.

Однак розповсюджені і такі випадки, коли особа відмовляється виконувати свої функціональні обов’язки – чим свідомо чи ні спонукає законослухняних громадян запропонувати службовцю неправомірну винагороду. Однією з найбільш поширених ситуацій є відмова у видачі довідок, однак є й інші ситуації, коли громадянин має право на отримання послуги, проте не отримує її з необґрунтованих причин.

У такій ситуації кожен громадянин має розуміти, що в першу чергу слід знати свої права і обов’язки службовця, та вимагати їх виконання. Один із способів отримати послугу законним шляхом, не прибігаючи до неправомірної винагороди службовця, оформити свою вимогу у письмовій формі і вимагати письмової відповіді на неї. Якщо обґрунтування, яке службовець висловлює усно є незаконним, він у жодному разі не оформить його у письмовому вигляді, і цей факт демонструватиме, що службова особа не виконує свої обов’язки.

Іншим способом виходу із ситуації є елементарне складання акту про відмови виконувати службовою особою своїх обов’язків. Цей документ і буде свідченням того, що службова особа відмовляє у наданні послуги, яка є її  функціональним обов’язком. Як пояснює головний спеціаліст з запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації Вадим Яцик, акт складається постраждалою особою у довільній формі із залученням двох понятих, які письмово підтвердять факт невиконання службовою особою своїх обов’язків. Далі з цим документом слід звертатись чи то до вищого керівництва установи, чи до правоохоронних органів – в залежності від ситуації, і якщо закон на стороні постраждалого, його вимоги будуть виконані, а службова особа понесе відповідальність. Звертаємо вашу увагу на те, що слід взяти контактні дані осіб, які виступають у ролі понятих, або є навіть внести ці дані до акту, щоб у подальшому  була можливість зв’язатися із ними.

Можливо не кожен схоче витрачати свій час та шукатиме простішого вирішення проблем, однак слід пам’ятати, що кожен раз, коли одні громадяни пропонуватимуть хабарі, а інші вимагатимуть їх, вони цією дією відтермінують той час, коли корупцію в України буде подолано, і кожна людина зможе без «конвертів» відвідати лікаря, отримати освіту чи розпочати бізнес.