Як повернути товар до аптеки

В телефонному режимі до інспекції у справах захисту прав споживачів за квітень-травень цього року надійшли запитання стосовно деяких ситуацій, в які ми з вами іноді потрапляємо, підсвідомо розуміючи, що потребуємо поновити знання для власного захисту.

– В аптеці придбали медичні захисні маски вартістю 15 грн., упаковка була закрита, товар не демонстрували. Вдома, відкривши пакет, зрозуміли: маски настільки тонкі, що виконувати функцію захисту навряд чи здатні. Назад прийняти товар у нас відмовились, чому?

– Купила в аптеці ліки за рецептом лікаря, уважно прочитала інструкцію та зрозуміла, що вони мені не підходять, адже підвищують тиск. Аптека назад не приймає, лікар розводить руками. Хто мені поверне мої гроші?

– В медтехніці придбала ортопедичний матрац, вдома по параметрах на упаковці зрозуміла, що це не те що мені треба, упаковку не знімала, товаром не користувалась, повертати гроші відмовляються, чому?

Медичні препарати та засоби не підлягали обміну та поверненню ще з 1994 року. Однак тепер в українське законодавство вирішили внести деякі поправки. Відповідно до нового Закону України № 2628-VIII, аптеки можуть прийняти назад тільки неякісні ліки та засоби, а невідповідність препаратів потрібно підтвердити лабораторно. Такий аналіз можна зробити безкоштовно в Держлікслужбі.

Як працює новий механізм

Покупець може повернути аптеці неякісні препарати за умови надання чека та документа, що підтверджує факт неякісних ліків або засобів. Тому, головне правило під час покупки медпрепаратів – зберігати чек, без якого не можна повернути гроші. При цьому співробітник аптеки повинен ретельно перевірити упаковку на цілісність і переконатися в тому, що медикаменти не були використані або пошкоджені споживачем навмисне.

Під неналежною якістю мається на увазі: минув термін придатності ліків на момент покупки, що підтверджується чеком, зовнішній вигляд ліків не співпадає з описом в інструкції, не вказані термін придатності або серія партії, механічні ушкодження на упаковці або блістері (ампули) і інші подібні дефекти.

Якщо споживач може аргументувати свої сумніви, варто звернутися в територіальне відділення Держлікслужби із заявою і передати для експертизи медпрепарат або його залишки. Для пігулок вимагають хоча б один блістер, для ін’єкцій – мінімум п’ять ампул.

Причиною для перевірки медикаментів в лабораторії можуть бути:

– ознаки фальсифікації ліків;

– відмінності в номерах сертифікатів на упаковці і на самих препаратах;

– не зазначені в інструкції побічні дії при їх прийомі.

Лабораторія зобов’язана надати свої висновки абсолютно безкоштовно, а сама експертиза тривати не довше семи днів.

Перевірка ліків у лабораторії

Якщо препарат зберігався в неправильних умовах, що спричинило незворотні зміни в його складі, то гроші не повертаються.

Якщо під час первинної перевірки виявиться факт невідповідності вимогам, постачальник повинен пред’явити з архіву медичний засіб тієї самої серії. І дослідження проводитиме вже арбітражна лабораторія. Якщо аналіз підтвердить відхилення і в архівному зразку, ціла серія ліків буде підлягати забороні для реалізації в аптеках.

Якщо зразок з архіву від постачальника виявиться якісним, на відміну від ліків, які надав покупець, до процесу підключаться правоохоронці. Вони повинні будуть з’ясувати, як незадовільний препарат виявився в аптеці. Збиток відшкодовує аптека.

Після досліджень покупцеві повідомлять про результат офіційним документом, з яким він звернеться до аптеки за компенсацією у вигляді витрачених грошей або заміни препарату на інший.

У число офіційних документів про неналежну якість лікарського засобу входять:

– висновок щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби;

– розпорядження Держлікслужби про заборону обороту лікарського засобу.

Як уберегтися від неякісних медпрепаратів

Завжди забирайте чек. До речі, в аптеках фіскальний або касовий чек повинен бути в обов’язковому порядку.

Звертайте увагу на термін придатності.

Якщо у споживача виникли сумніви в якості медпрепарату можна вимагати сертифікат якості виробника. Аптечний заклад має надати його протягом доби. Крім цього, покупець може звернутися до територіального органу Держлікслужби, контактні дані якого є в аптечних установах і на офіційному сайті Держлікслужби.

Не бійтеся захищати себе в суді. При цьому закон звільняє українського споживача від судових зборів на всіх інстанціях. Тому, захищати свої права і боротися за їх відновлення можна не заплативши ні копійки. У переважній більшості випадків суд стає на сторону споживача при необхідних доказах. А якщо препарат неналежної якості призвів до тяжких наслідків для життя і здоров’я споживача, компенсацію можна зажадати з конкретної аптеки в досудовому порядку.

Перевіряйте на сайті Держлікслужби, чи дозволений препарат в Україні. Якщо препарат вам невідомий, перевірте інформацію про нього в спеціальній формі на сайті Держлікслужби. Так, ви зможете переконатися, що препарат не заборонений на території нашої країни.

Тепер повернути гроші за ліки стає більш можливим, ніж це було до нововведень. Однак варто приготуватися до того, що, навіть не дивлячись на результат експертизи, в аптеці можуть відмовитися повертати покупцеві гроші. А все тому, що співробітники аптечного закладу «не знають про зміни в законі». В такому випадку, доведеться викликати правоохоронців і вирішувати питання вже за їхньої участі.

Інспекція у справах захисту прав споживачів