Як Степова дивізія ще в 1920 році розповсюдила Херсонщиною гасло “Слава Україні!”

Дізнаючись справжню історію рідного краю, не рідко відкриваєш для себе зовсім неочікувані факти. Відтак, багато хто звик вважати, що гасло “Слава Україні!” народилось на Західній Україні, в лавах УПА на початку 40-х років минулого століття. Однак, виявляється, на Херсонщині це гасло побутувало за двадцять років до того.

Варто сказати, що з початку минулого століття його можна було зустріти майже скрізь в Україні, а також на етнічних українських землях, які зараз знаходяться в межах інших держав. Так, подібне гасло – “Слава Кубані!” – було традиційним привітанням кубанського козацтва, яке розглядалося як частина українського етносу, а сама Кубанська народна республіка мала бути включена до складу УНР. Цікаво, що відповідь була та, що побутує і сьогодні – “Героям слава!”.

Чорні запорожці

Відомо, що гасло “Слава Україні!” з відповіддю “Козакам Слава!” було традиційним вітанням у Чорних запорожців – військового формування кавалерії армії Української Народної Республіки, що існувало в 1918-1920 роках (повна назва – кінний дивізіон 2-го Запорізького полку, згодом 1-й полк Чорних запорожців). Є відомості й про те, що матроси військово-морського флоту УНР також використовували гасло “Слава Україні!”.

А от за Гетьманату відповіддю війська на гасло “Слава Україні!” було “Гетьманові слава!”.

Використовували гасло і безпосередньо повстанці, зокрема, у Холодному Яру. Військовий-письменник Юрій Горліс-Горський, що перебував на Черкащині у період визвольної війни, писав: “Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, і співаючи «Серед степу на просторі» – озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.
Під’їжджаю до них:
— Добридень хлопці!
— Слава Україні! — відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість «Здоров» вітатися «Слава Україні», а відповідається – «Україні слава».”

Відомо, що після звільнення Херсона і Білозерки від більшовиків Степова дивізія на чолі з отаманом Костем Блакитним пішла до Черкащини і з’єдналась з військом Холодноярської республіки. Тоді Степового-Блакитного обрали головним отаманом Холодного Яру. Але вже за три місяці до степовиків дійшла звістка, що більшовики палять херсонські села та розстрілюють сім’ї повстанців. Отаман складає повноваження і веде дивізію додому. Тому зустрічаємо думку про те, що саме в Холодному Яру степовики підхопили гасло “Слава Україні!” і принесли його на Херсонщину.

Однак, вивчаючи історію Степової дивізії, натрапляємо сьогодні на іншу інформацію.

Командний склад Степової Дивізії

Зокрема, в книзі Юрка Степового (брата отамана Блакитного) “В Херсонських степах” наводиться текст записки розвідниці Віри: “Повернулася благополучно. Все гаразд. Завтра о десятій у Павла Лаврентійовича. Слава Україні! Віра.”

Зустрічаємо в книзі й згадку про те, що послуговувались гаслом між собою і вояки.

“І коли вже хата вщерть наповнилась людьми, на порозі з’явився й Блакитний. Він прийшов удвох з найближчим своїм другом Вовгурою.
– Слава Україні! – привітались обидва до гостей.
– Слава! – відповіли друзі.”

Події, що описуються, відбувались ще задовго до приєднання Степової дивізії, що діяла на теренах сучасної Херсонщини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, до сил Холодноярської республіки. Отже, робимо висновок, що на Півдні гасло побутувало як таке і не було перейнято степовиками від інших військових формувань.

Зважаючи на те, що самих лише бійців у Степовій дивізії налічувалося до 18 тисяч, і діяла вона за широкої підтримки цивільного населення, можна висунути здогадку, що гасло “Слава Україні!” вже у 1920 році мало широкий вжиток на теренах Херсонщини.

Гасло “Слава Україні!” з відповіддю, яку ми вживаємо зараз “Героям Слава!” утверджується в організації “Легія українських націоналістів”, що діяла у 1925–1929 роках. А бандерівське крило ОУН перейняло його у 1941 році (послідовники Коновальця і Мельника, за твердженням істориків, використовували відповідь “Вождеві слава!”).

Піднялося з попелу, після багаторічної заборони, гасло на початку 90-х. Дуже довго вважалося, що воно пішло саме з УПА, проте наведені вище факти говорять про інше.

5 лютого 2018 року Уряд України вніс на розгляд Верховної Ради законопроект № 7549, яким запропонував встановити гасло «Слава Україні! — Героям слава!» як офіційне вітання для військових ЗСУ, таким чином повертаючи історичну пам’ять.

Відтак, “Слава Україні!” є абсолютно питомим для нашого краю гаслом. Тож не дивно, що і сьогодні тих земляків, що стоять за козацьку славу, за славу і волю України, ми вітаємо утвердженим вже в народній пам’яті “Героям слава!” – живим і загиблим.

 

Автор, вікіпедист,
дослідниця визвольного руху на Півдні України Галина Кавун