Як вберегти себе від крадіжки велосипеду? Добірка корисних порад

pension_velosДосвідчені велосипедисти знають наскільки важлива безпека для «залізного коня». Недогледівши одного разу,можна на весь сезон перетворитись на пішохода. Пропонуємо найпростіші поради, як убезпечити себе від крадіжки велосипеду.

-Мій велосипед зберігається в надійному підвалі або загальному коридорі

Надійність “у вакуумі”. Звичайно, якщо під’їзд замикається на кодовий замок чи домофон, а на дверях підвалу висить колодка, то одразу ж виникає певне відчуття безпеки. “Чужі” так просто не зайдуть, “свої” не вкрадуть, так як діватись з ним нікуди та й на кого першого подумають. Ну по-перше, у Ваших “своїх” сусідів теж є гості, – знайомі, які якщо не самі вкрадуть, то випадково або й спеціально пустять наводку тим, хто знає, що робити. Загальний коридор – не не Ваша особиста територія, хороші сусіди можуть не закрити двері, а погані – навести злодіїв. Надійних підвалів не буває – під покровом ночі будь-який замок стає жертвою монтажки, як тільки злодії взнають, що там може бути щось цінне. Зрештою, що заважатиме злодію, який проходив мимо під’їзду у той самий момент, як ви в нього заходили з велосипедом, дочекатись поки хтось відчинить вхідні двері, дочекатись ночі і неквапливо вкрасти велосипед?

-Мій велосипед старий/дешевий, він нікому не потрібен

На жаль, це хибне твердження. Старі та дешеві велосипеди є “розмінною монетою” крадіїв – їх можна швидко та легко збути. Причин цьому дуже багато. Дешеві велосипеди складають основну частку тих, що припарковані біля супермаркетів, до того ж, його не закріплять на дорогий замок, тож і вкрасти його простіше. Також злодій почуває себе вільніше – він розуміє, що кримінального переслідування не буде, жертва навряд чи подасть заяву до міліції, а у випадку з “Ашанбайками”, які виготовлені хто-зна ким та хто-зна де це взагалі нереально.
Такі велосипеди довго на руках не залишаються і є надійним, безпечним та швидким джерелом доходу. Як правило, злодії-початківці їх відразу здають у невеликі магазинчики на ринках за 50-100 доларів, де їх перефарбовують, клеять емблеми та виставляють на продаж, або вивозять за місто в села, де вони й осідають “на дно” в руках нових покупців.

-Мій велосипед дорогий, їх не багато в місті, він його не продасть і не поїздить на ньому непомітно

Дорогими велосипедами займаються не аматори, а крадії-професіонали, для яких це професійна діяльність. І злодій точно не буде на ньому кататись і продавати в звичному вигляді. Велосипеди вивозять в інше місто, розбирають і продають як комплектуючі. Причому це конвеєр, тому раму і деталі, по яких велосипед міг би бути опізнаний власником, можуть продаватись і через рік часу, коли вже його точно ніхто не буде шукати, ще й у вигляді комплектуючих в іншому місті а то й області. Саму раму зловмисники перефарбовують, або ж “готують до фарбування”, даючи покупцю самому шанс вибрати колір своєї рами.
На рахунок такої екзотики, як кастом-байки, то звичайно ж, їх крадуть не менше, просто несерійні велосипеди не мають документів, їх легко можна продати закордон.

-Я паркую велосипед поряд з охоронцем, в зоні дії камер спостереження
Розповсюджена помилка – довіряти своє майно незнайомій людині. Навіть якщо охоронець погодиться подивитись за велосипедом, це абсолютно нічого не гарантує. По-перше, він нічим Вам не зобов’язаний, при потребі відлучитись, він не чекатиме доки Ви прийдете. По-друге, якщо на його очах будуть красти Ваш велосипед, наївно думати, що він буде силою відбивати його від грабіжників, чи пуститься за ними навздогін. По-третє, відомі неодноразові випадки, коли охоронці самі наводили злодіїв на залишені дорогі велосипеди, будучи з ними у змові.
Системи відеонагляду можуть відлякати хіба що злодіїв-початківців. Однотонні без малюнків кепка та капюшон, позиція заходу до камери зі спини а також невисока роздільча здатність більшості камер робить злодіїв цілком неопізнаними.

-Я пристібаю велосипед в людному місці
Хоч наша громадська позиція зараз дедалі міцнішає та стає активнішою, проте більшість з нас все ще живе за принципом “моя хата з краю”. І бачачи людину з кусачками чи болторізом біля чужого майна, нам все ще простіше відвернутися і швиденько пробігтись, щоб не отримати тим же болторізом по спині. Проте, здійнявши галас і привернувши увагу, можна врятувати чиєсь майно від посягань, тим більше, що злодій надасть перевагу втекти, а ніж почати вияснювати з Вами стосунки.

Проте бувають випадки, коли громадська свідомість не рятує. Людина ставить свій велосипед на парковку, заходить в супермаркет. За декілька хвилин з супермаркету з’являється злодій, одягнений як учасник Туру де Франс, показово шукає ключі від велозамка і не знайшови їх, вертається у приміщеня супермаркету, буквально за хвилину виходячи з співучасником у формі технічного працівника (слюсаря, ремонтника) з необхідним набором інструментів, щоб допомогти бідному велосипедисту. Поки третій актор імпровізованого спектаклю відстежує реального власника у супермаркеті, “слюсар” допомагає “велосипедистові” зняти замок на велосипеді, після чого “велоспедист” дякує своєму рятівникові, граючи “на публіку”, та від’їжджає на “своєму” велосипеді. Коли ж власник велосипеду виходить з супермаркету та з питанням, де його велосипед, опитує перехожих, йому чесно відповідають, що не бачили, оскільки його велосипеду не бачив ніхто, на відміну від велосипеда щасливого зіваки, що загубив свій ключ, проте все ж таки зумів продовжити свій путь.

-Я пристібаю велосипед дорогим велозамком
Це напевне, найбільш розповсюджений і найболючіший міф. Через нього більшість велосипедистів і залишаються без своїх залізних коней. На прилавках магазинів можна зустріти різні види замків – тросикові, сегментні, ланцюгові, підково-образні (“U”-образні) тощо. Всі вони бувають різної форми, всі вони бувають кодові або ж ключні, а також відрізняються ціною.
Одразу хочу наголосити – немає велосипедного замка, якого не можливо позбутись – якщо не зламати чи перекусити, то відімкнути відмичками або ломом чи болторізом. Сьогодні в інтернеті багато відео та інструкцій, як відкривати замки відмичками і для підготовленого злодія це не є чимось фантастичним чи неможливим. Ставлячи велосипед на замок, Ви лише отримуєте певну кількість часу, доки замок не піддасться злочинцеві.

Варіант – купити найдешевший тросовий замок, щоб “відлякати” грабіжника – це всерівно, що просто подарувати йому велосипед. Дешеві тросові замки не просто погані – вони ніякі. Замість обіцяних 10-12 мм сталі в гумовому кожушку, при розрізі можна побачити тоненький 4-5 мм трос, а решту товщини складає гума. Такий замок можна перекусити звичайними невеликими кусачками, причому це займе не більше 10 секунд. Взагалі не рекомендуємо такий тип замка, оскільки немає різниці, дешевий він чи дорогий, все рівно, його можна або перекусити, або закрутити на стиснення, або просто розбити пластиковий кожух і замок випаде сам.

Кодовий замок важче зламати підбором комбінацій, проте ця проблема легко вирішується все тим же каменем чи молотком.
Сегментні замки вразливі на місцях кріплення ланок, ланку дешевого можна переламати плоскогубцями.
В дешевих сегментних та ланцюгових замках головку замка можна розбити камінням об асфальт, оскільки зроблена вона з дешевої пластмаси, а внутрішній каркас – з дешевих крихких сплавів.

Велозамки зроблені з якісного металу з надійним кожухом та з замком із захистом від відмичок коштують в районі 400-500 доларів, погодьтеся – у більшості з нас велосипеди дешевше коштують.

Пропоную Вам наші рекомендації, як зберегти велосипед у своїй власності

Перш за все, відмовтеся від ідеї зберігати свій велосипед в таких місцях, як:
на сходовому майданчику;
у загальному коридорі;
у підвалі;
на підземній парковці;
в будь-якому іншому подібному місці з відносно вільним доступом сторонніх людей (в т. ч. сусідів і співробітників по роботі)

Звичайно, найкращий варіант збрігання велосипеду – це квартира. Проте не у всіх є місце де тримати велосипед. Сьогодні в вело-магазинах є багато кріплень для велосипеду – підвісні, горизонтальні, вертикальні, що допоможе Вам зменшити затрачене на зберігання місце. Крайнім варіантом є гараж на сигналізації, особливо, якщо це кооператив з охороною, проте такий гараж мають одиниці. Звичайний гараж-будка є теж ненадійним, оскільки його легко вскрити навіть не знімаючи замків з воріт, а активне катання – і як наслідок, часте відвідування гаража, приверне до нього увагу мисливців за наживою. Якщо такий варіант абсолютно не прийнятний, то є й альтернатива – складні велосипеди. Такий апарат можна взяти з собою в супермаркет чи на роботу, а вдома він легко поміститься під диваном.

Рекомендуємо використовувати замки ланцюгового або підково-образного типу з ціновою політикою 300-500 грн. Якісні замки мають відчутну вагу, проте для більшості з них передбачені зручні кріплення на раму велосипеду. Рекомендуємо використовувати як мінімум два замки і бажано різного типу. По-перше, впоратися з двома замками – це як мінімум в два рази більше часу. Є ймовірність, що злодій просто не стане тратити час і випробовувати долі та займеться пошуком нової жертви. По-друге, часто “роздягають” пристебнуті велосипеди, а два замки дозволять зберегти колеса.

+Зберігайте документи на велосипед протягом всього часу його експлуатації. Тільки вони зможуть підтвердити Ваше право на володіння велосипедом. Запишіть або краще сфотографуйте серійний номер рами, що знаходиться знизу знизу кареточного вузла (найнижча точка рами). Фотографуйте свій велосипед і себе разом з ним. Фотографії останніх змін у разі викрадення допоможуть знайти велосипед по гарячим слідам, доки зловмисник ще не встиг його видозмінити.
Паркування велосипеда в найбільш людному та прохідному місці ні в якому разі не збентежить професіоналів, але принаймні, відсіче початківців. Втім, як і на безлюдній. І все-таки, є хоч якась надія, що один з перехожих виявиться небайдужим.
Старайтесь не залишати велосипед без нагляду надовго, користуйтесь якісними велозамками. Розраховуйте завжди тільки на себе. Злодії діють дуже швидко і нахабно, знаючи за чим прийшли, так що перехожі не завжди усвідомлюють, що відбувається.

Катайтесь з друзями! Тоді Вам не доведеться за припаркований велосипед – за нього подбають Ваші друзі. До того ж, прогулянка разом може стати початком цікавим пригодам.

На жаль, захистити велосипед від крадіжки можна тільки одним способом – тримати його на відстані витягнутої руки. Пам’ятайте, що тільки Ваша уважність та легка параноя дозволить Вам зберегти свій велосипед від чужих посягань. Катайтесь на здоров’я та нехай Вам щастить!

Новокаховський відділ поліції