Як задовольнити усіх?

Найважливішим серед чотирьох питань порядку денного першого нинішнього року засідання виконавчого комітету було обговорення змін до показників міського бюджету на 2016 рік.

З цього питання доповідала начальник фінансового управління Ірина Фурсеєва.1 Присутні схвалили показники міської казни  на 2016 рік – доходи у сумі 369 млн. 567 тис. 451 грн.,  в тому числі обсяг доходів загального фонду у сумі 362 млн. 866 тис. 810 грн., спецфонду – 6 млн. 700 тис. 641 грн. у тому числі бюджету розвитку – -1 млн. 515  тис.12 грн.

Видатки – у сумі 367 млн. 644тис. 140  грн., в тому числі загального фонду – 360 млн.629  тис. 137 грн. та спеціального – 7 млн. 15 тис.3 грн., у тому числі бюджет розвитку – 1 млн.829 тис.374 грн.

Затверджувати  повний розпис фінансів громади будуть депутати міськради на сесії, яка відбудеться 15 січня. Як ми пам,ятаємо, у грудні, згідно вимог Бюджетного кодексу, міська рада затвердила доходи і видатки громади. Але на той час не був схвалений членами Верховної ради Державний бюджет, яким Україна житиме нинішнього року. Так, як і ми,  вчинили ради 278 міст із 316, які рахуються в Україні. І от настав час  остаточно відшліфувати усі цифри згідно із законодавчими актами, які парламентарі  прийняли «під ялинку».

Як і в минулі роки, найбільшим бюджетоутворюючим  податком залишається той, який ми сплачуємо із своєї зарплатні, – податок на доходи фізичних осіб – 68 млн. 872 тис. грн., він збільшиться  на 27% у порівнянні із минулим роком у тому числі і тому, що 2016-го тричі буде змінений розмір мінімальної заробітної плати, а також тому, що ставка оподаткування збільшена з 15% до 18%.

Планується, що зростуть надходження податку від продажу підакцизних товарів (тютюну, алкоголю тощо). Запланована цифра – 29 млн. грн. По-перше, минулого року надходження від цього податку були обраховані за 11 місяців ( окрім січня). По-друге, на 100% зростає акциз на алкоголь, на 40% – на тютюн, хоча цей ріст – палка з двома кінцями: а чи будуть по нових завищених цінах масово купляти цю продукцію?2

Плата за землю буде надходити громаді за ставками минулого року.

Окрім того, що місто отримуватиме держсубвенцію на освіту та медицину, громада із своїх доходів на ці дві галузі дасть не один мільйон гривень.   Так, хоча держава відмовилась надавати безкоштовне харчування школярам 1-4 класів та пільговикам включно по випускний, на сніданки дітям до травня включно зарезервовано 1 млн.19,4 тис.грн., харчування у пришкільних таборах у червні – 21,1 тис. грн. Є у розписі і 609,4 тис. грн. на перевезення учнів до школи на навчання.

Садочки і позашкільні заклади, як і завжди, отримають свої кошти – 34,5 млн. грн. перші та 2,89 млн. грн. другі. На методкабінет передбачено 900 тис. грн. видатків, централізовану бухгалтерію – 1,59 тис. грн.

Отримають додаткові кошти, окрім держсубвенції,   і медики (десь по 9 мільйонів гривень заклади освіти та охорони здоров,я).

Більше 567 тис. грн. передбачено на фінансування програм  щодо  допомоги учасникам антитерористичної  операції. Крім того, фінансово будуть підтримані дві громадські організації: раді ветеранів зарезервовано 50 тис. грн.,  об,єднанню учасників АТО «Біла стріла» – 70 тис. грн.

Незважаючи на численні проблеми щодо наповнення бюджету, вирішено не зменшувати фінансування робіт з благоустрою міста – на ці витрати планується витратити більше 8 млн. грн.

Найбільш жваве обговорення викликала необхідність фінансувати з нинішнього року професійно-технічної освіти – мова іде про заклади, які не відносяться до комунальної власності, та в яких навчається із усього учнівського контингенту лише 20% новокаховчан. Звучали пропозиції: оскільки 80% – то молодь із навколишніх районів, нехай допомагає грішми область. Були і такі розмови: училище №7 (нині ліцей) створювалось як кузня робітничих кадрів для електромашу, №14 – для приладобудівного заводу «Сокіл», №16 – для будівельних організацій. Оскільки вже нема заводів, згинули більшість будівельних управлінь, трестів тощо, то позакривати – і усе, нехай думає Міносвіти! Рішення було прийняте таке: на розгляд депутатів – при бюджетному запиті у 34 млн. грн. поки передбачити на перший квартал 8,5 млн. грн., а далі нехай вирішує обласна та Верховна ради.

Багато суперечок викликає такий факт: перевезення пасажирським транспортом пільговиків дозволено (яке красиве слово!) фінансувати замість Державного – місцевим бюджетам. Тобто субвенції вже не буде, та й стратегічно питання не вирішено, наприклад, у вигляді адресної допомоги.

Є ще проблема із  фінансуванням спортивних товариств – цей обов.язок можновладці із Печерських пагорбів теж захотіли перекинути на  місцеві громади.

Отже запитань, проблем – багато, але усі, причетні до створення голосного фінансового документу Нової Каховки доклали чимало зусиль, вивіривши не один раз кожну цифру. Тепер слово – за сесією міської ради.