Якщо завтра війна… На півдні

Інтерв,ю  з командувачем військ оперативного командування «Південь» генерал-майором  Андрієм  Грищенко.

 

Існує чимало думок і міркувань стосовно військово-політичної обстановки навколо України, подій на сході, форм і методів ведення бойових дій нав’язаної нам «гібридної війни». Ворожа пропаганда і ті, хто їй підіграє, намагаються представити світовому суспільству, що це, мовляв, лише «внутрішній конфлікт», перерозподіл влади між олігархічною верхівкою і з’ясування відносин між україномовним і російськомовним населенням.

Та, як відомо, факти – річ уперта. Кожний, маючий здоровий глузд, розуміє, що плани підступного агресора і його маріонеток з бандформувань більш далекоглядні. Вони зробили виклик вибору українського народу, принципам і правилам всього демократичного світу. Як приклад – анексія Криму, війна на сході країни, яка триває більше, ніж два роки. Так, саме війна, а не лише антитерористична операція. Кожен, хто захищав рідну землю на Донбасі, звісно, з цим  погодиться.

Як надалі розвиватимуться події на сході? Чи  готові Збройні Сили України дати гідну відсіч агресору,  який має величезний інтерес до Причорноморського регіону? Як захисники України готуються до можливих викликів і загроз?

На ці та інші питання відповідає бойовий офіцер, який з перших днів неоголошеної війни захищав рідну землю, командував військовою частиною, що наводила жах на ворога і тому  вони дали їй назву «чорна бригада»,  а нині – командувач військ оперативного командування «Південь» генерал-майор Андрій Грищенко.

– Андрій Миколайович, вам доручено керівництво одним з найважливіших військово-стратегічних напрямків оборони – Причорноморським регіоном.  Оцініть, будь ласка,  обстановку у межах відповідальності підпорядкованих військ.

– Суспільно-політична обстановка на території дислокації військ оперативного командування оцінюється як “загострена” та характеризується соціальним напруженням.

Разом з тим органи державної влади та місцевого самоврядування у тісній взаємодії з військовими функціонують у звичайному режимі, забезпечують підтримання правопорядку.

Суспільно-політична обстановка в Одеській та Херсонській областях визначається як така, що за певних обставин може мати тенденцію до загострення. І тут важливе своєчасне і правильне реагування.

– Як буде відбуватися таке реагування? Наприклад: які функції виконують підрозділи територіальної оборони, для чого вони  були створені?

– Аналіз роботи Донецької ОДА та райдержадміністрацій області впродовж 2014-2015 років під час розгортання агресії з боку Російської Федерації та проведення антитерористичної операції свідчить про важливу роль територіальної оборони в забезпеченні функціонування органів державної влади та роботи промисловості. Наприклад,  навколо Маріуполя в короткий термін було створено скореговану систему управління, оборонних рубежів, завдяки чому  забезпечена життєдіяльність міста.

Аби захистити території, населення, важливі об’єкти та комунікації в зоні дислокації військ оперативного командування визначено значний резерв з військовозобов’язаних, які призначені до підрозділів територіальної оборони. Дані підрозділи, у разі введення правового режиму військового стану, будуть оперативно розгорнуті та забезпечать оборону регіону та захист населення.

Впродовж 2015-2016 років в різних районах ми провели навчальні (перевірочні) збори підрозділів тероборони. Особлива увага –  веденню можливих партизанських дій, створенню руху опору на ймовірно зайнятих противником територіях.

Особовий склад, приписаний до підрозділів тероборони, пройшов фахову (спеціальну) підготовку та готовий до виконання покладених на них завдань.

Запроваджена система укладення контракту з військовослужбовцями резерву тероборони. Для служби у резерві відібрані тільки ті військовозобов’язані, які пройшли підготовку, патріотично налаштовані.

–Як відомо, воює не техніка, а люди.  Тож наявність досвідчених фахівців є головним критерієм успіху військових операцій. Як проводиться їх підготовка, чи готові вони до сучасних викликів і загроз?

–З початку року проведено чимало навчань і тренувань, як спільних, так і роздільних,  бойова підготовка, ротація військових частин,  їх бойове злагодження, формування нових частин і підрозділів. Використовувався та надавався особовому складу досвід учасників бойових дій та миротворчих операцій.  Були послідовно відпрацьовані всі фази планування військових операцій, визначені слабкі місця в системі управління,  намічені шляхи вдосконалення (оптимізації).

У системі індивідуальної підготовки особового складу, зокрема військовослужбовців управлінської ланки, які, так би мовити, є мозком військового організму, протягом І півріччя 2016 року відповідно до програми проведені заняття за основними предметами навчання в управліннях, відділах, службах управління оперативного командування.

Вивчали теоретичні положення керівних документів та спеціальної підготовки. Прийняті заліки і оцінені знання офіцерів управління оперативного командування.

За підсумками І півріччя проаналізовані якість планування і проведення заходів індивідуальної підготовки. У порівнянні з попередньою системою професійної підготовки рівень знань і практичних навичок офіцерів значно зріс.

З таких предметів,   як оперативне мистецтво, управління військами та спеціальна підготовка приділяється особлива увага розгляду форм і способів застосування оперативних угруповань та оперативно-тактичних угруповань військ в умовах «гібридної війни».

Спілкувався Ігор Бірюков, підполковник,  начальник прес-служби оперативного командування  «Південь»