З тобою перше слово, гімназіє моя!

У цьому навчальному році гімназія Новокаховської міської ради відзначає свій сорокарічний ювілей.

Відкриття закладу (школи №9) відбулося 1 вересня 1981 року. Перший директор – Володимир Юхимович Грабко, заступники – Валентина Миколаївна Назар (працювала завучем 35 років), Марта Григорівна Ломтєва. Колектив учителів був сформований переважно з педагогів ЗОШ №4.

З тих, хто вперше сорок років тому прийшов працювати в гімназію, сьогодні ще працюють Майя Вікторівна Самохіна, Ігор Владиславович Коваленко, Валентина Вікторівна Орловська, Лариса Владиславівна Мірошниченко.

З 1983 року школу очолює Світлана Пуделко. Вона була її директоркою 30 років. Саме Світлана Василівна стала ініціатором створення на базі ЗОШ №9 гімназії. З 1986 року заступником директора з виховної роботи стає М.Самохіна, яка пропрацювала на цій посаді 34 роки. І з цього періоду життя починаються інноваційні здобутки гімназії. Створюється чітка система виховної роботи, вперше організовується учнівська президентсько-парламентська республіка зі своїм уставом, гербом та гімном, першим президентом якої стає Михайло Шкурін. Вчителі втілюють у життя педагогіку співдружності, створюється вчительський клуб «Ми». Першими в місті вчителі починають роботу зі створення та втілення в життя громадянських проектів.

Через три роки існування гімназія стає опорною школою з громадянської освіти та самоврядування для директорів, заступників директорів міста та області. На її базі проводяться й всеукраїнські семінари. Розпочинається довге співробітництво з обміну досвідом між школами Львівської області та Сімферополя.

Великий внесок у розбудову гімназії, поповнення її матеріально-технічної та дидактичної бази вносять вчителі англійської мови. В.Назар, О.Тільняк, С.Пуделко (як директор), Є.Журавська беруть участь в американсько-українському проекті «Партнери в освіті». Вони відвідали Сполучені Штати Америки і привезли звідти передовий досвід міжнародного співробітництва. А ще завдяки своєму інтелекту виграли кілька комп’ютерів для гімназії. Починається кількарічна робота з Корпусом миру. До гімназії приїздять волонтери із США, з якими учні та гімназисти проводять не тільки спільні навчальні заняття, а й такі корисні справи як висаджування дерев, відвідування інтернатів, санаторіїв та реабілітаційного центру для дітей з особливими потребами.

Протягом багатьох років у гімназії працюють гуртки естетичного та патріотичного напрямку, продовжується сценічна діяльність. На гімназичній сцені ставляться знамениті «Українські вечорниці», ціла низка класичних та авторських казок, спектаклі «За двома зайцями», «Наталка Полтавка» та інші. Це завдяки вчителям української мови С.Говорун, Л.Матросовій, заступнику директора з виховної роботи М.Самохіній, ентузіасту своєї справи Л.Сазоновій. Саме гімназія та її невеличка сцена в актовій залі стали підґрунтям для подальшої кар’єри відомих на всю Україну акторів Михайла Жоніна, Сніжани Єгорової, кінооператорів Едуарда Cоломикіна, Руслана Альмухамедова, студентів театральних вузів Ярослава Малашенка, Степана Федчишина та інших. Великий внесок у виявлення учнівських талантів внесли організатори роботи з дітьми Н.Альмухамедова та О.Атаманчук.

Протягом всього існування школи велика увага приділялася зрощенню педагогічних кадрів. Тут працюють 7 відмінників освіти України, 12 вчителів-методистів, 6 старших учителів. Майже всі педагоги мають вищу та першу кваліфікаційну категорію.

Випускники гімназії відомі у всьому світі, адже багато з них закінчили вузи в Китаї, Канаді, Литві, Іспанії, в США. Це Д.Кубрак, С.Щербак, М.Яркова, О.Замараєв, В.Сухомлин та багато інших. Наші випускники стали кандидатами наук, відомими бізнесменами та висококласними спеціалістами в різних областях знань, але всі вони одностайно стверджують, що міцну базу дали їм саме вчителі гімназії.

З 2014 року гімназію очолила директор Олена Михайлівна Литвинова. За сім років своєї роботи на цій посаді вона зуміла знайти однодумців серед батьків, знайшла шефів, завдяки яким відремонтовані 4 туалети, зроблений капітальний ремонт малого спортзалу, їдальні (за зразком угорського проєкту), методичного кабінету, бібліотеки. Вона домоглася довгоочікуваного ремонту покрівлі, ремонту великого спортивного залу, завезла кілька тонн землі для клумб, у кожній рекреації встановила лавки, де можна відпочити учням та батькам. Коридори початкових класів перетворила у справжню казку для дітлахів завдяки художньому оформленню. Її вірними помічниками є заступники Т.Березан, О.Авраменко, С.Бітюра.

Багато здобутків має гімназія за 40 років свого життя, а ще більше у неї попереду, адже всім відома фраза, що «в сорок років життя тільки починається!» Тож щасливої тобі долі, рідна гімназіє! А всім педагогам та співробітникам щирі вітання з ювілеєм та побажання наснаги та творчості в роботі.

Підготувала Майя Самохіна