За порушення виборчого законодавства – кримінальна відповідальність

За порушення виборчого законодавства передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

На теперішній час найбільш поширеним правопорушенням є виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. За це передбачена адміністративна відповідальність згідно зі ст.212-13 КУпАП. Також адміністративне покарання очікує тих, хто розташовує передвиборчу агітацію без дозвільних документів або у непризначених для цього місцях (ст.212-14 КУпАП).

Окремо звертаємо увагу на недопустимість здійснення незаконного фінансування чи роздачі коштів або підкупу виборців. При цьому ст. 160 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність для обох сторін. Одержувачу коштів загрожує покарання від штрафу до 2-х років обмеження волі. Максимальне покарання для особи, яка вчинила підкуп, – до 7 років позбавлення волі.

Шановні громадяни, якщо ви маєте інформацію про будь-які порушення виборчого законодавства, повідомляйте за телефоном «102». Незалежно від партійної належності, поліцейські оперативно реагуватимуть на кожне повідомлення про ймовірні порушення виборчих прав з наданням належної правової оцінки згідно з чинним законодавством.

Тим, хто перешкоджатиме вільному здійсненню громадянами свого виборчого права, загрожує кримінальна відповідальність за ст.157 КК України «Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача». Максимальне покарання за це – позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

Крім того, виборець не має права фотографувати виборчий бюлетень, демонструвати його чи робити селфі у кабінках. Так порушуються таємниця виборів, що заборонено законом. Інакше буде кримінальне або адміністративне покарання.

Виборчий процес супроводжується масовими заходами. Тож, за провокації на мирних мітингах, зокрема, за використання заборонених предметів чи зброї, до провокаторів будуть застосовані поліцейські заходи примусу.