За правилом першого або Держреєстрація дає право на землю

З земельних питань консультують спеціалісти київського Адвокатського бюро «Сергія Пагера».

— Чи можна надати земельні ділянки громадянам для ведення особистого селянського господарства (ОСГ), якщо до цього на ці землі були надані розпорядження про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, але вже більше 7 років не оформлюються документи згідно чинного законодавства?

— Громадяни можуть отримати у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності шляхом безоплатної її приватизації, для ведення:фермерського та особистого селянського господарства; садівництва; будівництва та обслуговування житлового будинку; господарських будівель і споруд (присадибної ділянки); індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації.

Процес безоплатної приватизації земельної ділянки проходить у декілька етапів:

  1. Особа, яка бажає безоплатно приватизувати земельну ділянку, має звернутися до розпорядника земельними ділянками з відповідним клопотанням (дозвільний етап).

Розпорядником виступає відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. Відповідний орган розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

  1. Наступним етапом буде звернення з дозвільним документом до відповідної землевпорядної організації для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

  1. Третій етап — затвердження проектної документації розпорядниками земельною ділянкою. Саме на цьому етапі приватизації відбувається передача земельної ділянки громадянинові у приватну власність.

Розпорядником виступає відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень.

  1. Четвертий, завершальний, етап безоплатної приватизації передбачає реєстрацію права власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Саме на третьому етапі приватизації відбувається передача земельної ділянки громадянинові у приватну власність. Однак стосовно цього питання в чинному законодавстві є прогалини, бо тут діє принцип «хто перший встиг, той і молодець», бо дозвіл на розробку можуть надати декілька разів.

Тому, якщо особа, яка бажає отримати земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації, отримавши відповідний дозвільний документ на приватизацію земельної ділянки, протягом 7 років не завершила процесу приватизації, вона вважається такою, що не набула права власності на земельну ділянку, відповідно земельна ділянка є вільною, а тому будь­який інший бажаючий має право її приватизувати.