За «віртуальну лайку» – реальна відповідальність

Під завісу вкрай напруженої та емоційної 27-ї сесії зі зверненням до секретаря міської ради виступила депутат Олена Михайлова.

Спочатку вона нагадала обранцям, що згідно до вимог ст.8 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» він, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, серед яких читаємо в Законі такі: «керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності; не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів місцевих рад».

Обумовлене ж звернення поведінкою депутата А. Рашевського, який багаторазово некоректно висловлювався в чисельних групах фейсбуку, використовуючи ненормативну брутальну лайку. Причому образи і безпідставні обвинувачення, наклепи написані ним на адресу в тому числі і на деяких депутатів, – зазначила Олена Олександрівна.

Вона також акцентувала: групи у ФБ – це значна аудиторія, оскільки кожна нараховує понад 3 тисячі зареєстрованих учасників, а також інших людей, які знаходяться у постійному спілкуванні між собою. Тобто це ніщо інше, як публічне середовище, де народний обранець дозволяє собі використовувати лайку і образливо ставитися до громадян та депутатів, чим порушує громадський порядок і спокій. «Такі протиправні дії депутата виходять за межі положень депутатської етики і є, по суті, хуліганськими. Тому звертаюся з проханням передати дану заяву на розгляд постійної депутатської комісії з питань законності, правопорядку та депутатської етики. За результатами прошу звернутися до Новокаховського ВП ГУНП для притягнення депутата за вчинення хуліганських дій», – підсумувала О.Михайлова.

Одразу емоції на гора видали «опозиціонери». Їхні обличчя просто таки розпливалися у посмішках, лунали смішки і дотепи. Хоча, погодьтеся, смішного мало. Тут плакати потрібно, а як мінімум – замислитися, хто ти і як себе поводиш. Депутат Черепанов, як член комісії з питань етики, одразу зауважив: «Нам що, усі коментарі Рашевського перечитати? Там же їх тисячі!».

– Звісно, краще нічого не робити, – прокоментував мер. – Але куди таким чином скотимося – невідомо… Вийшов я нещодавно після прийому громадян ввечері з виконкому. Йде по вулиці зграйка діточок – школярів, серед яких були й знайомі обличчя. І спілкувались вони саме так, як розповідала Олена Олександрівна. Не був би я собою, якби не підійшов до цих хлопчаків. Почав розмовляти з цими козаками, запитав, як спілкуються вдома. Тепер обов’язково завітаю до їхнього класу.

І це ще один приклад, наскільки морально деградувало суспільство. Хамство, нецензурні слова стали настільки звичними і банальними речами, – звичними, повсякденними, – що ми їх не помічаємо і ось так реагуємо, як деякі у цій залі. А це ж ніщо інше, як елемент духовної руйнації. Ми за 25 років лише котилися у прірву. Хочемо жити в щасливій країні? Станьмо людьми! Почнімо кожен із себе. А ми ж все шукаємо ворогів і винних у тому, чому ми так живемо.

Якось ще 1 вересня проходив повз «Харчевні», що у мікрорайоні «Сокіл». Дивлюсь, малі діти по рочків сім бігають, а довкола – темна ніч. Я питаю: «Що ви тут одні робите?». «А наші батьки там сидять», – і показують на ту «Харчевню». Заходжу – а там ті мами й тата в такому стані, що словами не описати…

Йду на роботу і чую крізь відчинені вікна, як мама гне матюччя на дитину за те, що той у суп рукав вмочив. То чому ми дивуємося? Всі претензії пред’являють кому завгодно, та не собі. У цьому біда нашої нації.

…До речі, у деяких цивілізованих країнах з приводу проблеми етики спілкування у соціальних мережах уже давно б’ють на сполох і зовсім не жартома. Так, у Німеччині нещодавно був підготовлений законопроект, який зобов’язує адміністрацію соціальних мереж більш відповідально ставитися до розміщених на їхніх платформах коментарів і постів. Як повідомляють ЗМІ, міністр юстиції та захисту прав споживачів ФРН Хайко Маас представив законопроект, що посилює відповідальність соцмереж за появу на сайтах коментарів і фейкових новин, які розпалюють ненависть. Документ в разі схвалення зобов’язуватиме операторів видаляти або блокувати пости, що містять наклеп або розпалюють ненависть, впродовж 24 годин після отримання скарги. Передбачається також, що адміністратори соцмереж щоквартально повинні будуть подавати звіт про те, яким чином вони відреагували на пропозиції, що надійшли в цей період скарги. Поки що до цього ставляться вельми розважливо. Так, за статистикою, мережа Twitter видаляє лише 1% подібного контенту, Facebook – 39%.

Матеріальна ж відповідальність у вигляді високих штрафів, на думку німецького урядовця, змусить керівництво соціальних мереж дотримуватися нових правил. На осіб, відповідальних в їх порушенні, можливо буде накласти штраф у розмірі до 5 млн. євро, а компаніям загрожуватиме штраф до 50 млн. євро. Ось так можна буде добалакатися…Ми, звісно, не в Німеччині, але занепокоїтися варто, рівно як і замислитися: чи не простіше фільтрувати написане, тим більше, якщо ти – обранець громади…