Забезпечення пільгового проїзду незахищених верств населення пропонується передати до власних повноважень органів місцевого самоврядування

давка в автобусеНа офіційному сайті “Асоціації міст України” прочитав інформацію, що АМУ направила до Верховної Ради України заперечення щодо законопроекту №2919 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (щодо забезпечення права на пільговий проїзд найменш захищеним верствам населення)».
Цей законопроект  на розгляд парламенту у червні 2015 року внесли де’вять нардепів з фрації БПП -“Солідарність”, що представляють Вінницьку область. В цій кагорті доброзичливців також є Порошенко-молодший, який обраний до Верховної Ради саме по одному з округів у Вінницькій області.
Проект пропонує доповнити перелік питань, що належать до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв’язку, нормою про те, що вказані органи “забезпечують пільговий проїзд ветеранів праці, пенсіонерів, осіб, які супроводжують інвалідів дитинства або інвалідів першої і другої груп, а також інших категорій осіб визначених органами місцевого самоврядування, у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів” (новий пп. 4-1 п. а) ст. 30 Закону – п. 1 розділу І проекту).
Перекладання на плечі органів місцевого самоврядування функцій забезпечення фінансування надання пільг, які були раніше передбачені діючим Законодавством, та були призупинені Верховною Радою у грудні 2014 року при прийнятті бюджету на 2015 рік, як наголошує Асоціація, суперечить положенням статті 46 Конституції України, статтям 3,4 ст. 3, ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування та статті 12 Європейської соціальної хартії, відповідно до яких саме держава зобов’язана забезпечувати та підтримувати функціонування системи соціального забезпечення.
Саме держава в особі народних депутатів України приймала Закони, якими певним категоріям населення були надані різноманітні пільги, в тому числі і безкоштовний проїзд на громадському транспорті загального користування. Тому перекладання відповідальності за виконання вимог цих Законів на місцевий рівень, є нічим іншим, як звільненням центральної влади в особі Верховної ради та Кабінету Міністрів від відповідальності за виконання вимог раніш прийнятих Законів.
Складається парадоксальна ситуація, коли Закони є, їх треба виконувати, а грошей на це у державному бюджеті немає. Тож народні депутати, які у грудні минулого року під час прийняття державного бюджету на 2015 рік позбавили державної підтримки пільгові перевезення на місцях, бо треба кошти економити, зараз пропонують покласти цей тягар на плечі місцевих бюджетів.
Навіть Головне науково-експертне управління Верховної ради у своєму висновку від 11 листопада пропонує “за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно повернути суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання”. На нардепівському сленгу це, мабуть, означає: “Заберіть хлопці, та й не смішить людей…”
Прийняття зазначеного закону неодмінно призведе до додаткових навантажень на відповідні місцеві бюджети без належної компенсації з державного бюджету, що є грубим порушенням вимог частини третьої статті 143 Конституції України та п. 3 статті 9 Європейської хартії місцевого самоврядування. Наприклад, у Новій Каховці понад 20 тисяч чоловік мають ті чи інші пільги на проїзд. І їх фінансування з місцевого бюджету потягне ну ніяк не менше від 2 млн. грн. на рік. І якщо раніше ми хоч теоретично могли прагнути до покращення якості надання цих послуг за рахунок придбання нового рухомого складу за кошти міського бюджету, то з прийняттям цього Закону на цій мрії можна буде поставити хрест…
Ось так народні обранці, однією рукою голосують за обрізання пільг населенню країни, а другою рукою пишуть недолугі проекти Законів, які на ділі лише хоронять для місцевої влади залишки свободи розпоряджання коштами, що зароблені місцевими громадами на свій розсуд. І кажуть, це децентралізація…

Віктор Васильєв