Задля народного єднання

У червні у культурно-мистецькому житті України відбулись дві знакові події: на початку місяця – історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest» в Кам’янському (Дніпродзержинську), а в середині – у Чернівцях, де проходила ІІ Всеукраїнська виставка сучасного декоративно-прикладного мистецтва «Від Землі – до Сонця».

Обидві культурологічні акції мали за мету відкрити грані ментальності кожного окремого етнічного регіону України.

Яскравими представником Херсонщини в Чернівцях і Кам’янському став наш талановитий земляк Анатолій Обелець , майстер декоративно-ужиткового мистецтва , що працює у техніці інтарсії.

В рамках історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest», за традицією, відбувалася презентація збірної художньої виставки, яка називається «Мамай у просторі і часі».

Задум такий: поняття «простору» охоплює усю територію України, адже художники з різних куточків українських земель привозять на «Мамай-fest» свої роботи – представлять своє бачення нетлінного образу козака Мамая.

Акцію десять років тому започаткував музей історії славного історичного міста Кам’янське – Дніпродзержинськ спільно з Міністерством культури, Національною Спілкою художників на колишніх Вольностях Запорозьких.

Як розповів Анатолій Анатолійович, відбувалось колоритне дійство, присвячене народній парсуні «Козак Мамай». Це і пленер з образотворчого мистецтва «Земля Мамаїв», і презентація мистецького проекту «Кам’яна могила у знаках і символах», концертні програми відомих українських виконавців, майстер-класи тощо.

Девізом свята стали слова: «Мамай єднає Україну». Організатори виходили з того, що перед суспільством стоїть надзвичайно важливе і складне завдання від вирішення якого, без перебільшення, залежить доля країни, її цивілізаційний вибір, і власне, саме існування як незалежної суверенної держави – злиття українців двох цивілізацій в один народ, в одну політичну націю.

Оскільки домінуючим міфом історичної пам’яті українців протягом віків є козацький. .Тому саме цей міф залишається найбільш прийнятим для українців по обидва береги Дніпра: у масовій свідомості образ козака зливається з образом України, що зафіксовано у народній картині «Козак Мамай». Тому художній проект «Мамай єднає Україну» передбачив створення у візуальному просторовому вимірі символічної карти України, що складається з 25 робіт (24 області та АР Крим), виконаних у різних жанрах і техніці та об’єднаних зображенням козака Мамая.

У Анатолія Обельця козак Мамай – воїн-бандурист, який ходить світом, допомагає людям в біді, бореться за правду.

Нинішнього року культурологічний фестиваль “Мамай-fest” був Х-м, ювілейним, та присвяченим 100-річчю надання Кам’янському статусу міста та 100-річчя Української народної республіки.

Натомість проект «Від Землі – до Сонця» був започаткований лише минулого року майстринею художньої вишивки і текстилю Ганною Кривобок задля збереження традицій вітчизняного мистецтва, популяризації та поширення власної національної ідеї. Це була професійна виставка під патронатом Національної спілки художників України, було представлено 97 робіт з 15 областей : вироби з дерева, металу, гобелени, картини, керамічний посуд, гердани, прикраси та розписані настінні панно. Анатолій Обелець презентував Херсонщину – конкурсна комісія відібрала для показу дві його картини.