Задля підтримки місцевої демократії

Вже 25 років в Україні діє така потужна організація, як Асоціація міст України (АМУ). При тому не «паперова», а та, яка має реальний вплив на державну політику і є важливим механізмом просування інтересів місцевих громад. Особливо помітною і важливою її діяльність є нині, у системі впровадження реформи місцевого самоврядування і децентралізації.

Створена у 1992 році Валерієм Пустовойтенком (на той час очільником Дніпропетровська) після його відвідин Осло і натхнення норвезькою практикою, вона з роками міцніла, вдосконалювалася, розширювалася. За ці роки її очолювало 10 міських голів. Найдовше – Олександр Омельченко, екс-мер Києва. Нині ж на чолі асоціації стоїть нинішній голова КМДА Віталій Кличко. Виконавчих директорів за весь цей час АМУ мала всього два – Мирослава Пітцика, який пропрацював 22 роки, і Олександра Слобожана, якого обрано на цю посаду наприкінці квітня. Сьогодні АМУ – це 625 голів міст, селищ, сіл та ОТГ міст (на момент створення їх було всього 35), які представляють інтереси громад та відстоюють їхні права.

З нагоди ювілею у столиці минулого тижня відбулися урочисті збори, яким передувало засідання правління АМУ. Нагадаємо, до його складу входять 44 очільники, серед яких міські голови Нової Каховки та Херсона. Про питання, які обговорювалися, прийняті рішення та інші подробиці візиту «НК Online» розповів мер Володимир Коваленко.

– Під час останнього засідання правління розглядалися та узгоджувалися рішення щодо тих питань, на яких ми особливо загострюємо увагу, знаючи і вже відчувши як очільники громад їхню проблематику, – розповів Володимир Іванович. – Одне з найважливіших сьогодні, звичайно, бюджет-2018. Вже у вересні він буде винесений Мінфіном на розгляд Верховної Ради. Весь попередній рік і нинішній ми наполягали на тому, щоби в країні запровадили врешті-решт довгострокове планування, тобто правила формування бюджету не міняли принаймні років зо три. Це дасть змогу бачити і прораховувати стратегічний розвиток території на цьому ґрунті. Міністерство фінансів погодилося з такою стратегією і запровадило механізм трирічного фінансування без змін за цей період Бюджетного кодексу. Але Мінфін не був би Мінфіном, якби не вніс своє. У підсумку все одно, попри затверджені «правила гри» на три роки, чиновники будуть мати підстави вносити корективи. Але ми наполягаємо на своєму. Створено робочу групу, до якої увійшли мери 5 міст, розташованих неподалік від столиці. На чолі з Олександром Слобожаном вони триматимуть питання на контролі, аби до затвердження бюджету на наступний рік ми все ж таки мали стабільний трирічний фінансовий план роботи.

Розглянули питання надходжень коштів з акцизу на паливно-мастильні матеріали. Зараз він «концентрується» у Києві, а вже потім повертається на місця. І ця сума не завжди відповідає тій, на яку реально може поповнюватися міський гаманець. З цього приводу між асоціацією міст України та Нафтогазовою асоціацією відбулися численні перемовини, а їхнім логічним підсумком став укладений меморандум про співпрацю, в тому числі й на предмет акцизу. Крім того, члени правління також підготували документ, адресований до Верховної Ради з проханням не чіпати тютюновий акциз, оскільки він також відіграє дуже важливу роль у наповненні місцевих бюджетів, а його теж, нібито й залишають, але повертати хочуть «через столицю».

Сьогодні громади чекають від парламенту ухвалення низки важливих рішень. Зокрема, внесення змін до Держбюджету щодо виділення місцевим бюджетам понад 14 млрд. грн. на надання пільг та житлових субсидій населенню. Коли ці гроші дійдуть на місця – невідомо, й народні обранці не дуже квапляться щось вирішувати. А тим часом такі енергетичні компанії дають команду на відключення: нема відшкодування – нема послуги. Цю проблему вже відчули і новокаховчани. Працівники обленерго почали відключення місць загального користування електроенергією: це світло у під’їздах багатоповерхівок, ліфти. Додайте до цього новий порядок нарахування субсидій за травень, то отримуємо просто таки колапс. Тож дуже хочеться вірити у свідомість та відповідальність народних обранців.

Йшла мова і про таке актуальне й важливе питання, як виділення землі учасникам антитерористичної операції. Нещодавно в парламенті був зареєстрований запропонований асоціацією міст законопроект щодо гарантій забезпечення ділянками ветеранів війни. Зокрема, пропонується створити загальнодержавний відкритий реєстр, аби кожен атошник зміг без бодай найменших труднощів в он-лайн режимі побачити доступні землі в будь-якому регіоні країни і отримати ділянку, незалежно від місця реєстрації. Крім того, має бути альтернатива, оскільки не всім потрібна земля для подальшого будівництва. Тож найоптимальніше рішення, і цю думку поділяє більшість, – впровадження механізму фінансової компенсації з Держбюджету.

Не оминули увагою ми й такі нагальні проблеми, як безпритульні тварини та утилізація сміття. Це загальнодержавна турбота, а не тягар якогось конкретного міста. Тож усі зійшлися на тому, що їх, врешті-решт, потрібно перевести у площину певної законодавчої норми. Очевидно: жоден місцевий бюджет, хіба що за винятком мегаполісів, не зможе утримувати сьогодні повноцінний притулок для тварин. І держава поки що не пропонує жодних шляхів подолання проблеми. А що стосується сміття, то нам, як і кожній цивілізованій державі, дуже необхідне спеціалізоване підприємство для утилізації відходів. І в багатьох країнах, це, до речі, сміттєспалювальні заводи. Як би там не було, а це менша шкода довкіллю, ніж сміттєзвалища, які забруднюють і атмосферу шкідливими випаровуваннями, і підземні води.

Гострим, особливо у великих містах, є питання паркування. Сьогодні ніхто не має повноважень ані штрафувати водіїв, які кидають автівки де їм заманеться, ані евакуйовувати ці машини. Та депутати вже ухвалили у першому читанні законопроект, який дозволить місцевій владі навести лад у цій царині. Тож усі сподіваються, що ВР не баритиметься із прийняттям закону, оскільки цивілізоване паркування – це до всього і надходження коштів до скарбниць місцевих громад.

У засіданні правління також взяли участь народні депутати Оксана Продан і Дмитро Білоцерковець, які представляють інтереси АМУ у Верховній Раді. Їм присутні висловили позицію по відношенню до медичної реформи, яка сьогодні породжує більше питань, аніж відповідей. Механізм надання медичних послуг на території новостворених госпітальних округів досі є багатьом не зрозумілий. Тож ми просили, аби народні обранці поставилися до питання реформування медицини дуже і дуже серйозно, адже мова йде про найцінніше – людське здоров’я і життя.

Засідання правління змінили урочисті збори з нагоди ювілею асоціації. На свято прибуло 427 представників спілки – очільників міст, сіл, селищ, ОТГ, 87 колишніх голів, 37 представників іноземних неурядових організацій, які співпрацюють з АМУ.

Першим присутніх привітав Президент Петро Порошенко. У своєму виступі він наголосив на значимості даної спілки. За його словами, якби не виважена позиція і зусилля органів місцевого самоврядування, особливо в останні нелегкі роки, то керованість територією країни була би набагато складнішою. Глава держави відзначив позитивні зміни у системі благоустрою багатьох населених пунктів. Вітаючи, Петро Олексійович дякував за роботу і наголосив, що вона спокійно має продовжуватися до 2019 року, оскільки виборів до цього часу не планується.

Щирі слова пролунали від Ірини Геращенко, заступника голови Верховної Ради. Привітавши, вона передала поздоровлення від голови ВР Андрія Парубія. За узгодженням регіональних відділень асоціацій, які рекомендували своїх кандидатів, 25 осіб було нагороджено грамотами Верховної Ради та стільки ж – подяками Кабінету міністрів. Від Херсонщини відзнаку ВР отримав Володимир Зінчук, очільник Каланчацької ОТГ, та мер Таврійська Микола Різак, якому вручили за багаторічну працю й професіоналізм Подяку Кабінету міністрів. Микола Іванович зазначив, що це не його особисте досягнення, а спільне, досягнуте у співпраці і злагоді. 

В ході заходу як корифею і першовідкривачу надали слово Валерію Пустовойтенку. Він згадав історію, імена тих, хто всі ці роки докладав чималих зусиль, аби, працюючи у спілці, максимально ефективно добиватися важливих для громад рішень. Взяв слово і колишній очільник столиці Олександр Омельченко. Його просто таки хотілося слухати, наскільки це мудра й розумна людина. Він зазначив, що процес децентралізації, як це не прикро, набуває трохи нечесного характеру, оскільки повноважень на плечі місцевого самоврядування перекидають все більше й більше, а фінансами їх просто не підкріплюють. Наприклад, Нова Каховка має сплатити 49 млн. грн. з міського гаманця за комунальні послуги лікарень, шкіл, садків, забезпечити зарплату техперсоналу цих закладів. А уявіть, що б ми могли зробити, якби хоч половину цих коштів спрямували на розвиток міста і його благоустрій! Як не прикро, та наслідки можуть бути сумними: громади, які будуть не в силах виконувати ці делеговані повноваження, просто відмовляться від них. І тоді ми повернемося до того, з чого починали – все зосередиться в руках можновладців на Печерських пагорбах. Але хочеться вірити, що всі труднощі тимчасові. Тож, звіривши годинники, ми роз’їхалися працювати з наснагою і оптимізмом.