Захист прав споживачів: безпечне придбання та встановлення металопластикових виробів

Більшість людей намагаються підготуватись до зими заздалегідь, як-то кажуть «підготувати сани влітку», а ось наслідки таких приготувань проявляються саме в осінньо-зимовий період.

Йтиметься про порушення прав споживачів під час встановлення металопластикових конструкцій.

«Встановили балконну раму, пішли дощі, вода скрізь щілини, вітер гуляє по балкону, з’ясувалось, що має місце не доукомплектування фурнітури щілинного провітрювання. Кілька разів викликала майстра, марно, до кого звернутись?».

«Поставили нові вхідні двері, через місяць коробку перекосило, двері «повело», до цього часу ідуть усувати недоліки, як це взагалі робиться?».

«Замовили міжкімнатні двері, під час встановлення з’ясувалось, що вони різні за відтінком та малюнком, деякі взагалі не підходили за розміром. Як поводитись в такій ситуації, щоб не витратити багато часу на переробку та нервів на врегулювання питання?».

«Скло балконної рами замовили з напиленням, а коли встановили, з’ясувалося, що воно різне за відтінком, постачальник пояснює тим, що кожна партія скла дійсно різного, але не суттєво, відтінку. Тобто мені достався збірний комплект, але я наполягаю на заміні вікон в одному тоні, чи права я?».

«Згідно договору півроку тому мені виготовили та встановили металеві вхідні двері до власного будинку. Наступили прохолодні дні і по дверях потекла вода (конденсат) рясно та постійно, двері проржавіли майже по всій площі, виконавець не приймає претензії. Що далі?».

Майже кожен з нас, проходячи міським ринком, стикається з особами, які нав’язують послуги з встановлення вікон та дверей. Таким чином деякі суб’єкти господарювання, скориставшись довірою громадян, особливо людей похилого віку, з низьким рівнем правової свідомості, проблемами зі здоров’ям, пропонують спеціальні умови виконання замовлень (всілякі знижки, розстрочки платежів), заохочують надавати згоду на оформлення споживчих кредитів, узгодження яких здійснюється іноді там же на вулиці, позбавляючи споживачів часу на ретельне вивчення договорів та прийняття зважених рішень.

Аналіз договорів суб’єктів господарювання на встановлення конструкцій, підтверджує той факт, що виконавці робіт намагаються всіляко уникнути відповідальності за надання неякісних послуг. Зокрема, іноді умовами договору передбачається лише зобов’язання доставити товар, без проведення відповідного монтажу (цим займуться інші), а інформацію щодо встановлення вікон споживачі отримують усно від тих же постачальників, що у майбутньому не дозволяє пред’явити до суб’єктів господарювання претензії щодо строку та якості робіт.

Більшість договорів щодо встановлення металопластикових конструкцій не містять інформацію про види продукції, матеріали, фурнітуру, розмір, колір. B таких договорах для споживачів встановлюють лише розмір штрафу у разі затримки виконання робіт. Як правило, цей штраф становить 0,1%, 0,3%, тоді як відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено штраф у розмірі 3% від вартості за кожен день затримки.

Порядок оплати вартості послуг зазначається майже у всіх договорах та погоджується із замовником. При цьому розрахунковий документ (чек, квитанція), який підтверджує факт отримання коштів, суб’єкти господарювання не надають.

Відомі випадки, коли у договорі були відсутні відомості щодо місцезнаходження суб’єкта господарювання, деякі суб’єкти господарювання постійно змінюють місцезнаходження пункту прийому заказів, що унеможливлює пред’явлення позовних вимог, а також проведення перевірок та застосування штрафних санкцій.

Споживачам слід бути більш уважними, зважено підходити до укладання договорів на виконання послуг з встановлення пластикових вікон, дверей або проведення будь-яких інших ремонтних робіт.

У разі виявлення порушень з боку суб’єктів господарювання споживач має право написати скаргу, яка складається у двох примірниках, один з яких з відміткою про отримання виконавцем, залишається у замовника. Якщо претензії ігноруються, споживач має право звернутися з відповідною скаргою на суб’єкта господарювання до Інспекції у справах захисту прав споживачів Новокаховської міської ради або до Держпродспоживслужби в Херсонській області.

Інспекція у справах захисту прав споживачів нагадує суб’єктам господарювання, які надають послуги з встановлення вікон, дверей та ін., про необхідність дотримання законів України «Про звернення громадян», «Про захист прав споживачів», а також «Правил побутового обслуговування населення».

Інспекція у справах захисту прав споживачів