Захист прав споживачів: не всю продукцію можна повернути або обміняти

Варто знати, які товари не підлягають поверненню в магазин, і в подальшому приймати рішення необхідно до того, як сплатити відповідну суму. Кожен споживач знає, що відповідно до норм Закону України «Про захист прав споживачів», у нього є законна можливість протягом 14 днів обміняти або повернути куплений товар, якщо він з якоїсь причини не підходить покупцю: не влаштовує розмір, фасон, колір, форма, габарити або є інші підстави, за якими покупка не може бути використана за призначенням.

Дані правила обміну поширюються на непродовольчий товар належної якості за умови, що він не використовувався і зберіг товарний вигляд, споживчі властивості, пломби та ярлики, а також розрахунковий документ (чек), виданий споживачеві під час покупки (ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Держава захищає інтереси всіх своїх громадян, тому, щоб не порушувати права інших споживачів, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №172 «Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню)». Отже, повернути продукцію в магазин і отримати назад свої гроші можна далеко не за всі групи товарів.

У перелік «неповернення» потрапили всі продовольчі товари (їжа, напої, алкоголь, дитяче харчування, тютюнові вироби), ліки належної якості, медичні інструменти, прилади та апарати, предмети санітарної гігієни. Крім того, обміну та поверненню не підлягають деякі непродовольчі товари: панчішно-шкарпеткові вироби, постільна та натільна білизна, косметика, парфумерія, товари для новонароджених, інструменти для манікюру і педикюру, ювелірні вироби, друкована продукція та інше.

Згідно п.2, ст.8 Закону України «Про захист прав споживачів», непродовольчі товари, що перебували у користуванні повертаються лише за згодою продавця. Така норма розповсюджується на підприємства комісійної торгівлі, на торгівлю товарами «секонд-хенд» – це речі (одяг і взуття, постільна білизна, іграшки і т.д.), що були у вживанні, уцінені або непродані у встановлений термін в фірмових магазинах. Секонд-хендом може називатися будь-яка річ, незалежно від того, чи була вона у вжитку чи ні, відмінна риса товару секонд-хенд – відсутність фірмової бирки і упаковки. Однак дуже багато речей з рук в руки продаються з наявністю фірмових бирок та упаковок, але ці речі поверненню не підлягають.

Виникають питання щодо повернення речей, придбаних у ломбарді. Згідно з частиною 1 статті 938 Цивільного кодексу України ломбард зобов’язаний зберігати річ протягом строку, встановленого договором. У разі невитребування зданого на зберігання майна у зазначений в іменній квитанції строк, за відсутності письмової заяви про продовження строку зберігання, ломбард зберігає це майно протягом трьох місяців. Тільки по закінченні цього строку ломбард може продати річ у порядку, встановленому законом. При цьому ломбарду надається право, а не обов’язок, реалізувати річ. Такі речи можуть повертатись лише за згодою ломбарду.

Не підлягають обміну та поверненню товари, на які не збережено розрахункового документу (чек, квитанція тощо), а також товари з механічними пошкодженнями, які виникли з вини покупця: неналежне використання, недотримання гарантійних зобов’язань, навмисне пошкодження тощо.

Інспекція у справах захисту прав споживачів