Захист прав споживачів: обслуговування в перукарських салонах

Неякісними послугами та неввічливим відношенням до клієнтів сьогодні нікого не здивуєш. Але одна справа – зіпсований настрій, і зовсім інша, якщо через некомпетентних косметологів, дерматологів і перукарів ви ризикуєте власним здоров`ям та навіть життям! Як повернути гроші за неякісні послуги та покарати недобросовісний салон?

Ця проблема має сумний характер, і нажаль таки випадки не поодинокі. Так нещодавно мешканка нашого міста відвідала салон аби підфарбувати волосся, натомість отримала проблеми зі здоров’ям. Дівчина потрапила до лікарні після того, як її організм не сприйняв токсичну фарбу для волосся – опіки шкіри голови та набряки на обличчі довелося серйозно лікувати.

Відповідно до постанови КМУ від 04.06.1999 № 974 та ЗУ «Про захист прав споживачів» з’ясуємо, як можна захиститися від недбалих косметологів, обрати дійсно гарний салон і зберегти власні кошти та здоров`я.

Банальний «Куточок споживача»

Передусім, ви маєте переконатися, що салон чи косметичний кабінет надає послуги законно. Про це може свідчити оригінал або копія свідоцтва про реєстрацію. В «Куточку споживача» ви також маєте знайти інформацію про всіх працівників салону краси, їх кваліфікацію, які послуги надає салон та правила надання цих послуг клієнтам. Не зайвим буде поцікавитися, чи є в салону ліцензія на надання лікувальних послуг, якщо такі надаються.

Перевірте якість косметики

Ніхто не подбає про вашу безпеку, окрім вас самих. Оскільки процедури краси часто потребують використання якогось обладнання, слідкуйте, аби воно було справним та чистим. Не забувайте: перед вами обслуговували іншу людину.

Препарати та косметичні засоби також мають бути сертифікованими. Навіть якщо так, цього недостатньо. Зверніть увагу на строк придатності косметики та умови її зберігання.

Вимагайте договір або чек

Перш ніж увійти до кабінету, поцікавтеся, чи буде з вами укладено договір про надання послуги або ж видано чек. Це важливо, адже в разі надання неякісної послуги ви матимете докази, за допомогою яких зможете притягнути заклад до відповідальності.

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначає, що громадяни мають право на безпечні побутові послуги, які надають салони краси. На ваше прохання зобов’язані показати медичну книжку будь-якого працівника, аби ви переконалися, що його допущено до виконання таких послуг.

Інколи навіть наявність усіх документів та ліцензій не захищає від некомпетентності косметолога. Та чи несуть салони краси відповідальність за здоров’я клієнтів?

Як захищатися?

Якщо вам зробили, наприклад, неякісну зачіску або манікюр, ви можете сміливо вимагати: усунути недоліки послуги (переробити зачіску, манікюр); зменшити вартість послуги; безкоштовно повторно надати послугу; повернути оплату (якщо виправити недоліки вже неможливо).

Якщо ж наслідки після надання косметичної послуги виявилися дуже серйозними, наприклад, у вас почалася алергія на якісь препарати чи ви отримали опік після їхнього використання або ж, внаслідок недотримання санітарно-гігієнічних норм, вам занесли інфекцію, – вимагайте відшкодування матеріальної та моральної шкоди!

У такому випадку спочатку слід звернутися до адміністрації салону з вимогою відшкодувати вам збитки. Якщо це не подіяло – пишіть скаргу до контролюючих органів. За захистом своїх прав можна також звернутися до суду. Тим більше, що лише суд може змусити салон виплатити вам матеріальні та моральні збитки.

Але отримати таку компенсацію можна лише за наявності доказів. Це може бути договір про надання послуги або квитанція про її оплату. Звертаємо увагу, що саме через те, що підприємці часто нехтують цим правилом та не укладають з клієнтами договори або не видають квитанції, а клієнти, в своєю чергою, не вимагають цього – на ринку косметичних послуг і досі так багато недбалих фахівців.

Захистити свої права буде набагато легше, якщо подбати про дещо заздалегідь: фотографуйте своє обличчя або інші частини тіла до косметичної процедури та після, буде з чим порівняти.

Тож піклуйтеся про свою красу, але не забувайте про власну безпеку. А якщо так сталося, що ви стали жертвою поганого майстра – відстоюйте свої права за допомогою досвідчених юристів.

Інспекція у справах захисту прав споживачів