Захист прав споживачів: скаржитись – це непогано

Споживачам слід завзятіше відстоювати свої права, і тоді наше життя та майбутнє держави набагато швидше зміняться на краще. Інспекція у справах захисту прав споживачів щодня розбирається у тонкощах чинного законодавства по вирішенню питання на користь заявника.

Консультації щодо захисту прав споживача на звернення, які надійшли до інспекції протягом останнього часу:

– В кіоску придбано хліб, вдома виявили, що всередині він глевкий, з неприємним запахом. Хто на це звертає увагу?

– Картопляна хвороба хліба («тягуча» хвороба) – одне з найпоширеніших захворювань хліба, спричиняється спорами картопляної (сінної) палички, які потрапляють у хліб разом з борошном. Найчастіше вона проявляється в спекотну пору року. По зверненню споживача інспекція відразу реагує на цей факт та складає протокол по притягненню до адміністративної відповідальності. А ви маєте право на заміну продукції або повернення вартості хліба.

– Купила багатофункціональну праску вартістю 2500грн., вдома з’ясувала, що при роботі приладу навіть температурні режими не витримуються, чи можу я повернути такий товар?

– Так. Під час придбання товару ви мали право на повне тестування товару ще в магазині. Якщо вам не надали такої можливості, продавець повинен замінити товар на новий протягом 14 днів (визначитись з недоліком).

– В аптеці я помилково переплутав назву ліків, а чи вправі вони замінити препарат на необхідний мені?

– Ні. Згідно постанови КМУ №172 лікарські препарати та засоби належної якості не підлягають обміну та поверненню.

– Два місяці тому купила дошки, зберігала в сухому вентильованому приміщенні, а вони почорніли від грибка, чи можу я пред’явити претензії?

– Звісно, ви маєте право на заміну неякісного товару. Першочергово зверніться до продавця. Якщо ваші вимоги не будуть задоволені, інспекція прийме заяву на розгляд згідно чинного законодавства.

– Магазин не надає послугу кешбек, хто може примусити торговельне підприємство виконувати відповідний сервіс?

– Ніхто. На сьогоднішній день в парламенті зареєстрований проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження всеукраїнського кешбек за безготівкові розрахунки. Встановлення обов’язкового кешбек відбуватиметься поступово, до 1 січня 2025 року. Тому лише з часом будь-який магазин зобов’язаний буде обов’язково надавати покупцям кешбек за використання платіжних карток.

Що стосується захисту прав споживачів, то для всіх тих, хто прислуховується до порад, надаємо коротку інструкцію стосовно того, що робити, куди і як саме звертатись задля ефективного захисту своїх прав.

  1. Купуючи товар, попросіть фіскальний чек, особливо це стосується побутової техніки.
  2. У разі, якщо в магазині менеджер відмовляє вам у здійсненні гарантійного обслуговування, а при цьому ви відчуваєте, що він неправий, обов’язково напишіть, зареєструйте в магазині та зніміть копію письмової заяви з викладом вашого прохання.
  3. Отримавши відмову від магазину в письмовій формі, можна починати писати скаргу в інспекцію або Держпродспоживслужбу. До скарги треба прикласти копію вашого звернення в магазин та їхню відмову, а також копію фіскального чеку та/або іншого документу, що засвідчує факт здійснення купівлі товару. Приклади скарг можна знайти у великій кількості в інтернеті. Інформацію щодо адреси та контактів Держпродспоживслужби можна знайти на їхньому сайті.
  4. Саму скаргу краще відправити рекомендованим листом, це коштує трішки дорожче, зате дає гарантію того, що ваше звернення десь не загубиться.
  5. Чекайте, і навіть якщо ваше звернення з якихось причин не буде задоволене, ви зможете з впевненістю сказати, що використали всі засоби для захисту своїх прав.

Інспекція у справах захисту прав споживачів