Захистити майбутній врожай

Незабаром на ринках та у спеціалізованих магазинах міста почнеться сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів, багаторічних трав та інших сільськогосподарських культур.

Сьогодні купити насіння, здається, справа зовсім нескладна. Варто зайти у будь-який магазин з товарами для садівництва – там сотнями пропонують різноманітні сорти та гібриди рослин. Але іноді, після поспішної покупки, трапляються розчарування. Скарги починають надходити пізніше, іноді наприкінці сезону. Щоб убезпечитися від ризику придбання неякісного насіння потрібно дотримуватися простих рекомендацій.

Інспекція у справах захисту прав споживачів доводить до вашого відома, що згідно «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017р. №97 зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1187 від 2.12.2020, насіння, яке потрапляє у роздрібну торгівлю, обов’язково повинне мати відповідні документи про якість (сертифікати відповідності). Дані документи повинні зберігатись за місцем здійснення торгівлі та пред’являтися споживачеві на його вимогу. Так, покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яке він хоче придбати. Номер партії вказано на пакеті, а основна інформація про неї занесена в довідку про сортові та посівні якості. Отож, передусім необхідно вимагати у торговця саме довідку на насіння.

Згідно з п.8.5 ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу де пакували насіння; культуру, сорт (гібрид); масу, г або кількість насінин в пакеті, шт.; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Відповідно п.12.2. ДСТУ 6006:2008 кожна партія насіння супроводжується документами, які підтверджують якість насіння згідно з ДСТУ 4138-2002, та довідкою про сортові і посівні якості насіння.

Покупцеві варто знати, що термін дії документів на насіння овочевих культур щодо посівних якостей становить 12 місяців, а в герметичній тарі – 24 місяці.

Рекомендуємо при розкритті пакету з насінням намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказано номер партії, зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар та пакети, на яких зазначено номер партії використаного насіння. Маючи їх, можна виставити претензії до продавця, у разі реалізації вам неякісного насіння.

У разі виявлення насіння та посадкового матеріалу, що не відповідає вимогам законодавства, суб’єкти господарювання (при надходженні скарги від споживача) можуть звернутися до Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, що розташоване за адресою: м.Херсон, вул.Старообрядницька, 34, тел. (0552) 26-36-13. Саме це управління проводить зараз роз’яснювальну роботу з суб’єктами господарювання в районах області щодо дотримання норм та правил з продажу насіння.

Вибираючи посівний матеріал овочевих культур, варто усвідомлювати, що від того, яке насіння буде придбане та висіяне, залежить яким буде врожай і які смакові та транспортабельні якості він матиме.

Інспекція у справах захисту прав споживачів