Згадаймо тих, хто врятував нас від атомного лиха

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 

У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно це свято, якщо є 26 квітня – Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.

Справа в тому, що саме 14 грудня 1986 року було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС і учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. Цей день вони називають своїм професійним святом – Днем ліквідатора, хоча жоден з них не здобував такої професії. Всьому прийшлося навчатися на місці, одночасно жертвуючи здоров’ям, а то й своїм життям, рятуючи життя інших. Їхній подвиг неможливо переоцінити – як не можна переоцінити значення того, що вони зробили. Їхні героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.

За інформацією Новокаховського УПСЗН, серед учасників ліквідації аварії на ЧАЕС були й новокаховчани – військові, пожежники, водії, медики, працівники МВУМВС, будівельники. Сьогодні у нашому місті проживає 47 ліквідаторів І категорії, 73 ліквідатори ІІ категорії, 20 ліквідаторів ІІІ категорії та 13 вдів ліквідаторів.

На управління праці та соціального захисту населення  покладені обов’язки соціального захисту даної категорії громадян, зокрема, надання пільг та проведення соціальних виплат  у межах фінансових можливостей. Виконання  державних  і місцевих програми тощо.

З обласного та місцевого бюджету  виділяються кошти на забезпечення безплатними ліками за рецептами лікарів та на послуги з безкоштовного зубопротезування. У поточному році для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС видано 13 путівок  на санаторно-курортне лікування. До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для 12 осіб надано одноразову матеріальну допомогу. Також  буде нагороджено 140 ліквідаторів медалями «За мужність та героїзм». На жаль, у зв’язку зі складною ситуацією в державі питання фінансування чорнобильських програм залишається відкритим.

Події 30-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. І тепер не лише в квітневий день 26 числа, а й 14 грудня вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловити щирі слова подяки  ліквідаторам за мужність і героїзм.

На жаль, багато хто з ліквідаторів вже давно покинув  земне життя. Схилімо голови в глибокій жалобі і запалімо свічі спомину, пом’янімо усіх, хто відійшов у вічність внаслідок Чорнобильської біди.

Пам’ять… Саме вона є рушієм еволюційного поступу в майбутнє, оберегом найвищих загальнолюдських цінностей. І якщо весь народ пам’ятатиме свою історію, він заслуговує на повагу, він вартий того, щоб дивитися у майбутнє. Ми, українці, повинні пам’ятати і шанувати героїв, завдяки яким сьогодні живемо. Велика Вам подяка і низький доземний уклін! Нехай будуть вдячні та уважні до Вас люди щодня, щохвилини, завжди!