Жінка у мистецтві. Особливий вечір у картинній галереї Нової Каховки

Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок в картинній галереї ім. А.С.Гавдзинського її завсідники зібралися на тематичний вечір відпочинку «Жінка у образотворчому мистецтві, музиці, поезії».

Гості почули, що до початку ХХ століття роль жінок в образотворчому мистецтві була зовсім епізодичною. Це було обумовлено її соціальним статусом і суспільним нерівністю статей.

Талановитих жінок треба було подолати досить непрості обставини заради того, щоб присвятити себе мистецтву. І тільки в XX столітті жінки нарівні з чоловіками починають навчатися в художніх академіях, брати участь в мистецькому житті: виставляти свої роботи, входити до складу різних творчих об’єднань та журі. Але жінки-художники все ж були і до ХХ століття. Серед них признаними вважаються Ангеліка Кауфман, швейцарський живописець і графік кінця вісімнадцятого століття, майстер історичного живопису. Берта Морізо – французький першопроходець жіночої статі імпресіонізму разом з Моне і Мане. Марія Башкірцева – це перша російська мисткиня, роботи якої були виставлені в Луврі. Джорджия Тотто О’Киф американська художниця, яка малювала квіти, в яких критики вбачали приховану еротику. Її робота «Дурман», відома ще як «Біла квітка №1» позаминулого року пішла з молотка на торгах аукціонного дому Sotheby’s в Нью-Йорку і була продана за 44,4 мільйона доларів. Полотно поставило ціновий рекорд серед творів мистецтва, створених жінками. Зінаїда Сєрєбрякова – одна з найкращих портретисток, а картину «За сніданком» (1914), героями якої стали діти Серебрякової, називають одним з кращих дитячих портретів в історії живопису. Звичайно, не оминули увагою українську художницю Марію Приймаченко, якій немає рівних в наївному мистецтві. А також згадали про відому француженку Марі Тюссо, яка створила багато воскових скульптур і була володаркою відомого музею цих скульптур.

Гості вечора були також і розповідачами, які повідали  цікаві історії знаменитих і відомих жінок. Лунало  багато віршів, присвячених жінкам. Не оминули і тему війни – лунали вірші відомої поетеси Ліни Костенко і зовсім молодої – Оксани Михайлюк, яка навчається в Національному медичному університеті імені О. Богомольця, після того, як вона добровільно поїхала працювати у військовий госпіталь в м. Щастя, видала збірку поезії, яку присвятила загиблому у Щасті однокурснику Володі Юричку.

Учасниками концертної програми були також  присутні – співали відомих пісень, романси. Гостею була учениця Тетяни Задорожної, викладача Дитячої школи мистецтв, Марія Іванова – неодноразовий дипломант і переможець конкурсів і фестивалів фортепіанної музики. Марія віртуозно виконала три твори, серед яких  «Фантастичний танець» Любові Працюк, члена Національної Спілки композиторів України, члена Національної Всеукраїнської Міжнародної музичної Ради ЮНЕСКО, Творчого Президента МКАМЮ «Vivat, Musika!».

Дві години пролетіли, як мить. Розходитися гості не поспішали. З зацікавленістю бродили по залі з експозицією жіночого мистецтва серед живопису, графіки, скульптури та кераміки, декоративного розпису тканин, вишивки.

Дякую  Юрію  Самсону  і рок-клубу Motorcycle за допомогу в озвучуванні   вечора.

Олена Михайленко, директор картинної галереї