Знайти управу на монополіста

20150313173419Проблема існування монополізованого ринку виробництва та надання послуг з постачання газу, електроенергії, теплопостачання та водопостачання побутовому споживачу вже має тяжкі наслідки для багатьох громадян нашої країни.

Реформування сфери ЖКГ за відсутності саме «реформування», розтягнуте в часі на 20 років, не сприяє формуванню ринкових відносин. Трансформація Споживача у Покупця ресурсу, який за якістю та ціною відповідає стандартам, передбачає з боку влади надання можливості захисту прав побутових споживачів. Це закріплено в зобов’язаннях України перед ЄС і Європейським Енергоспівтовариством.

Набирає обертів зміна регуляторних актів: розподіл ресурсів підпорядковується новим правилам, які регламентовані Кодексами. Набрала чинності Постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільчих систем», якою передбачено отримання споживачами кодів – ЕІС для опрацювання в електронному вигляді даних побутових лічильників у певний часовий проміжок (з 01. до 05. м-ца) і носить обов’язковий характер для споживача.

Суттєво змінюються і зобов’язання операторів на ринку електроенергії після прийняття ЗУ «Про ринок електроенергії», на чому наполягає Секретаріат Європейського Енергетичного співтовариства.

Що отримає споживач від цих змін? Наскільки в часі розтягнеться імплементація правил?

На сьогодні ми маємо грубе порушення Постанови №1357 КМУ від 26.07.1999р. (зі змінами) «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» ПАТ «ЕК» Херсонобленерго», що мало місце на початку листопада 2015 року. Споживачі отримали платіжки з вимогою сплатити «рекомендовану суму передплати за грудень 2015 року…» з розрахованою сумою передплати в порушення п.20 Постанови №1357 КМУ.

Після звернення споживачів до комітету ЖКГ ГР ХОДА та, відповідно, до Херсонського осередку АМК Україні, спільними зусиллями були припиненні незаконні дії монополіста.

Ми маємо проблему, яку необхідно вирішувати відповідно до наших зобов’язань, що передбачено однією з директив Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Виходячи з європейського досвіду, для ефективного вирішення проблеми «побутових споживачів» газу та електроенергії вважаємо за необхідне прийняття законодавчої базі про незалежного уповноваженого – «енергетичного омбудсмена».

Гласність, доступність і оперативність – головний принцип роботи омбудсмена. Це дозволить вирішувати проблеми в досудовому порядку, що «виховує» незалежного споживача ресурсів», і знімає соціальне напруження.

На підставі вищенаведеного Громадська рада при виконавчому комітеті Новокаховської міської ради вирішила:

Просити Верховну Раду України схвалити, а Президента України і Кабінет Міністрів сприяти, на виконання р.3 п.13 Директиви 96/92 ЄС, створенню механізму захисту прав споживачів і законодавчо закріпити незалежну службу «Енергетичного омбудсмена».