Звіт керівника місцевої прокуратури про стан законності на території міста Нова Каховка

емблема прокуратуриНа 17 сесії Новокаховської міської ради, що відбулася 10 листопада, з  Інформацією про стан законності на території м. Нова Каховка та заходи щодо її зміцнення, виступив керівник Новокаховської місцевої прокуратури О.Л.Король.

Публікуємо повний текст виступу прокурора.

 Відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про прокуратуру» інформую про стан законності, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності Новокаховської місцевої прокуратури на території міста Нова Каховка.

Органами прокуратури упродовж першого півріччя 2016 року вжито низку організаційно-практичних та координаційних заходів, спрямованих на протидію злочинності, реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування завданих збитків.

З метою протидії таким негативним явищам як злочинність та корупція у першому півріччі поточного року у місцевій прокуратурі проведено координаційну нараду, а також  налагоджено системну роботу із нагляду за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Вжиті заходи у взаємодії з органами місцевого самоврядування, правоохоронними та контролюючими органами позитивно вплинули на криміногенну ситуацію, стан законності та правопорядку в місті.

Загальна характеристика злочинності

Упродовж І півріччя 2016 року Новокаховським міським відділом поліції у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано майже 3000 заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, та обліковано 691 кримінальних правопорушень проти 820 у минулому році, тобто кількість учинених злочинів зменшилась на 16%.

Зокрема, по місту досягнуто зменшення загальної кількості тяжких злочинів на 13% (255 проти 293) та невеликої тяжкості на 55% (78 проти 173). Одночасно відбулося зростання особливо тяжких злочинів на 20% (19 проти 16), у тому числі удвічі – умисних вбивств та замахів (4 проти 2).

Достатньо високим є рівень злочинності на 10 тисяч населення, показник якого становить 101,5 злочинів. І хоча він є меншим порівняно з минулим роком (119,5), проте залишається більшим за середньообласний (95,8). Фактично, станом на початок липня поточного року, місто займає 4-е місце в області по рівню злочинності.

У цілому досягнуто зменшення кількості злочинів проти життя і здоров’я особи (на 48%), у тому числі розбоїв на 25%, а також умисних тяжких тілесних ушкоджень на 67%.

Поряд з цим, суттєво зросла кількість крадіжок на 22,5% (446 проти 364), насамперед з квартир – у 2,4 рази (31 проти 13), зросла і чисельність  грабежів на 37% (37 проти 27).

Водночас, завдяки активізації роботи правоохоронців вдалося зменшити на 48% кількість злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів (26 проти 50).

Спостерігається збільшення кількості злочинів вчинених неповнолітніми – на 33% (4 проти 3), а також особами, які раніше вчиняли злочини – на 6% (143 проти 135). Разом з цим, жодного злочину не скоєно групою осіб (проти 57), менше вчинено кримінальних правопорушень у стані алкогольного сп’яніння на 61,5% (5 проти 13).

Загалом, у поточному році до суду скеровано 113 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях,  у яких встановлено суму завданих збитків у розмірі 520 тис. грн., з яких відшкодовано понад 130 тис. грн., накладено арешт на майно на загальну суму 400 тис.грн.

Рівень розкриття кримінальних правопорушень становить 35,2%.

Прокуратурою приділено суттєву увагу належній організації та ефективній реалізації координаційних повноважень. Зокрема, у лютому за участю керівників правоохоронних органів 5 підпорядкованих районів проведено координаційну нараду, на якій узгоджено заходи, спрямовані на підвищення ефективності протидії злочинності, у тому числі організованим її формам, та корупції. Окрім цього, проведено 4 спільні наради за участю керівників правоохоронних та контролюючих органів, на яких обговорено стан здійснення заходів щодо попередження злочинності та інші нагальні питання. Також створено робочу групу з питань протидії корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням (з її відповідними підгрупами, що функціонують на місцях).

                                                                                                У сфері запобігання та протидії корупції упродовж І півріччя 2016 року Новокаховською місцевою прокуратурою складено 2 протоколи про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією.

Водночас з цим, за 3 фактами організовано проведення перевірок та у подальшому буде вирішено питання про складення відповідних протоколів. Також внесено 2  подання  у порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, задокументовано злочинні дії керівника одного з контролюючих органів, який неодноразово вимагав та отримував  від підприємців неправомірну винагороду. Згідно ухвали Новокаховського міського суду посадовця  відсторонено від посади, а також накладено арешт на його майно. Провадження з обвинувальним актом направлено до суду.

Для органів прокуратури залишається одним із пріоритетних напрямів роботи захист прав і свобод дітей.

Протягом 2016 року Новокаховською місцевою прокуратурою на вказаному напрямку роботи до суду пред’явлено 4 позови на загальну суму 50 тис. грн., 3 з яких судами задоволено, 1 – перебуває в Новокаховському міському суді на розгляді. Реально виконано одне судове рішення на суму 17 тис.грн.

Прийнято участь у 2 судових справах на захист прав і свобод дітей, провадження у яких розпочато за позовами інших осіб. У судовому порядку поновлено права 2 дітей.

Також, за результатами здійснення нагляду за додержанням законності у діяльності правоохоронних органів Новокаховською місцевою прокуратурою від 23.02.2016 до Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області внесено 1 вказівку про усунення порушень вимог чинного законодавства щодо запобігання підліткової злочинності, причин та умов, що їм сприяють.

Крім того, за вказаний період зареєстровано 1 кримінальне провадження з питань захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства за ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 191 КК України, досудове слідство у якому  триває.

Також, протягом вказаного періоду до суду направлено 2 кримінальні провадження щодо неповнолітніх з угодами про примирення між сторонами, за результатами судового розгляду яких 1 угоду затверджено, розгляд іншого триває.

З метою захисту інтересів територіальної громади та держави у сфері  використання  земельних ресурсів, при вилученні земель, наданні їх у власність і користування, продажу та зміні цільового використання  прокуратурою вжито ряд представницьких заходів.

Так, за втручання прокуратури у судовому порядку стягнено заборгованість з орендної плати та розірвано договір оренди земельної ділянки загальною площею 10 га, що був укладений 05.03.2009 між Херсонською обласною державною адміністрацією та фермерським господарством. Зазначена позовна заява направлена до суду у зв’язку з систематичною несплатою орендної плати та порушенням норми ст. 141 Земельного кодексу України.

У сфері захисту державного та комунального майна.

Рішенням Господарського суду Херсонської області 07.06.2016 задоволено позовну заяву прокурора в інтересах держави в особі виконавчого комітету Новокаховської міської ради до фізичної особи-підприємця про стягнення заборгованості у сумі 53 тис.грн., розірвання договору оренди та повернення комунального майна – нежитлового приміщення вартістю 213 тис. грн.

Крім того, у поточному році Новокаховським міським судом розглянуто позов прокурора в інтересах недієздатної особи про виплату нарахованої соціальної допомоги  у сумі 17 тис. грн. Під час судового розгляду відповідачем ПАТ «Державний ощадний банк України» 27.04.2016 добровільно виконано позовні вимоги прокурора, права недієздатної особи поновлено.

 Новокаховською місцевою прокуратурою налагоджено постійний нагляд за додержанням законодавства у місцях тримання затриманих, установах попереднього ув’язнення, виконання покарань та при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи.

Протягом першого півріччя 2016 року у  місцевому підрозділу національної поліції проведено 2 перевірки з питань виконання рішень суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді арешту, за результатами яких внесено 2 вказівки.

Також, прокуратурою систематично здійснюється нагляд за додержанням законодавства при виконанні покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Так, за результатами проведених перевірок внесено 2 документи прокурорського реагування керівнику  Новокаховського МВ КВІ УДПтСУ в Херсонській області, за результатами розгляду яких 1 інспектора притягнуто до дисциплінарної відповідальності.